10. týden těhotenství


Podle velikosti plodu v tomto týdnu lze velmi přesně určit termín porodu.
 

  • Miminko měří cca 3 cm a váží něco kolem 4 gramů.
  • Dítě se v tomto týdnu začíná již napřimovat a má mnohem jasnější tvar. Jsou již viditelné oči, nos a uši. Základy všech zubů jsou už také vyvinuty. Pomalinku se začínají vytvářet na základech paží zápěstí a postupně i prsty. Vnitřní orgány, jako je žaludek a střeva, jsou již vyvinuty, ale nejsou stále funkční. Pohlavní orgány jsou již vyvinuty.
  • Játra jsou v této době tak veliká, že přední stěnu tělíčka vytlačují těsně pod srdečním hrbolem v další, jaterní, hrbol. Játra jsou v tomto období orgánem, ve kterém se tvoří krvinky.
  • Velká játra způsobují postupné napřimování trupu dosud stočeného zárodku. Pupečník je v místě svého odstupu stále ještě poněkud rozšířený, přes jeho stěnu prosvítá zbytek dosud nezatažených střevních kliček.
  • Oporu těla tvoří páteř (její první základy se odvozují od prvosegmentů). Jednotlivé obratle jsou ve 3. měsíci chrupavčité, brzy se ale začínají přeměňovat v kosti. Žebra, která tvoří hrudní koš, pocházejí ze stejného materiálu jako obratle páteře a mají i podobný vývoj. Přes stále tenkou a průsvitnou kůži jsou obrysy jednotlivých žeber po stranách trupu dobře viditelné.
  • Vývoj kostí pokračuje až do narození. Ani v tomto termínu však ještě není zdaleka ukončen.
  • Přes tenkou a průsvitnou kůži můžeme dobře vidět nejen vyvíjející se kostru a vnitřní orgány, ale díky již vytvořeným červeným krvinkám jsou dobře patrné i krevní cévy.
  • Vzhledem k velkému základu mozku, vyniká zejména její mozková část. Ze stejné příčiny je i čelíčko zaoblené a vypouklé. Kolem mozku i v hlubších vrstvách obličeje se postupně formují hutnější chrupavčité a kostěné základy lebky. Zřetelné začínají být také zpočátku drobné svaly.
  • Obličej je stále rozsahem velmi malý, jeho rysy jsou však dosud hrubé. Začínají se ale zvolna zjemňovat. Základ nosu se zužuje a zvedá v užší nosní hřbet. Zužují se i dosud nepřiměřeně veliká ústa. Brada se začíná naopak zvyšovat. Za očními víčky, která spolu rychle srůstají, prosvítají vyvíjecí se očička. Oči nemají dosud založeny všechny své budoucí součásti. Díky pigmentu v sítnici se jeví jako tmavé kulaté terčíky.
Maminka

Některé budoucí maminky pociťují v důsledku nízkého krevního tlaku točení hlavy, mdloby. Vyvarujte se dlouhého stání, a jestliže vstáváte, dělejte to pomalu. Při vstávání z lehu na zádech se nejdříve obraťte na bok.
V 10. týdnu těhotenství můžete začít pociťovat hormonální změny, které vás připravují na vývoj dítěte a následný porod. Vaše srdce tluče rychleji a vy častěji chodíte čůrat. Stále se u vás mohou objevovat ranní nevolnosti. Díky hormonálním změnám, a to převážně vyšší produkci estrogenu, který zajišťuje jak růst dělohy, tak i růst prsních žláz, se vám vaše pokožka vypne a vy nemáte vrásky. Naopak progesteron způsobuje uvolnění svalů, což vede k pálení žáhy a střevním potížím, jako je zácpa a pocit plnosti.
 

Změny ve vašem těle

Placenta je zatím umístěna příliš nízko děložní branky, velmi rychle roste a je náchylná ke kontrakcím – a tedy i k případnému potratu. Navzdory tomu, že jsme v minulem díle psali, že největší nebezpečí je za vámi, vyhráno stále ještě není. Dejte pozor na přílišné namáhání bříška. Pokud chcete cvičit – a to v těhotenství po dohodě s lékařem rozhodně můžete – vynechejte cviky na břišní svalstvo

Na ultrazvuku je plůdek již viditelný a měří asi 6 cm, aktivně se pohybuje, je vidět pupečník a vytvářející se placenta
Profil obličeje vašeho miminka má již lidský vzhled. Vnější části uší získávají stále zřetelnější tvar. Vytvářejí se základy vlasů. Vytvářejí se základy všech 32 budoucích zubů miminka.
Většina vnitřních orgánů je již vytvořena nebo se velmi rychle vyvíjejí. Játra začínají produkovat žluč. Střeva jsou na svém místě. Ledviny začínají produkovat moč.
Jsou vyvinuty vnější genitálie, i když zatím není možno rozpoznat pohlaví dítěte.
Tep malého srdíčka můžete slyšet pomocí speciálního přístroje.
 

Vyšetření

Pravděpodobně jste už absolvovala nějaké vyšetření – vnější a vnitřní palpační vyšetření, vyšetření v gynekologických zrcadlech a kolposkopem, odběr stěru z pochvy na cytologii, odběr krve na zjištění krevní skupiny, Rh-faktor atd., doporučuje se i sérologické vyšetření na toxoplasmózu. V těhotenské poradně vás zvážili a v tomto týdnu jste podstoupila pravděpodobně první ultrazvukové vyšetření (nebo už druhé, jestliže vám lékař těhotenství v raném stadiu potvrzoval ultrazvukem). Někteří gynekologové měří i rozměry pánve, jiní si to nechávají až na závěr těhotenství. Jestliže jste do této doby nedostala těhotenský průkaz, v tomto týdnu vám ho vystaví a do 6. měsíce budete pravidelně jedenkrát za měsíc navštěvovat těhotenskou poradnu (v 7. a 8. měsíci jednou za 14 dní, v 9. každý týden).
Při každé návštěvě vám sestřička změří krevní tlak, vyšetří moč, zjistí hmotnost. Gynekolog udělá běžné vyšetření, v případě potřeby vám doporučí nějaké speciální testy.
Od druhého měsíce těhotenství se dá v případě nějakého podezření udělat i vyšetření vzorku choria (chorio = vnější plodový obal). Odběr se dělá přes pochvu hrdlem děložním. Získaný materiál je identický s tkáněmi dítěte (jako jsme si říkali už v 10. týdnu) a jeho vyšetřením je možné včas odhalit některé dědičné choroby, a to ještě dříve než amniocentézou, o které si povíme později.

Úvodní články:
 

x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©