14. týden těhotenství

Děťátko teď bude růst úžasnou rychlostí. Během dalšího měsíce ztrojnásobí svou délku a zdesetinásobí svou hmotnost!
Od 14. týdne se vaše dítě může pohybovat, vykonává i složitější pohyby: otvírá ústa, polyká plodovou vodu, zatím nepravidelně dýchá. Funguje již většina vnitřních orgánů a nebezpečí poškození plodu léky nebo infekcí je mnohem menší. Začínají růst nehty.
Na povrchu hlavičky začíná být patrný rozsah části porostlé vlasy. Na okrajích očních víček se objevují jemné řasy. Oční víčka jsou stále srostlá. Asi v polovině tohoto období je již možné při vyšetření ultrazvukem pozorovat pomalé pohyby očí. Boltec ouška má už v podstatě definitivní tvar.
Miminko má již vyvinuté chuťové pohárky a má rádo sladké. Odborníci, kteří se zabývají prenatálním vývojem, zjistili, že pokud se plodová voda přisladí, dítě jí spolyká mnohem více!
 

Změny na vašem těle

Hormony, které se u vás viditelně projevovaly během prvního trimestru, mají nyní nové pole působnosti – vaši pleť. Více než 90 procent žen zažilo přechodné ztmavnutí pokožky během těhotenství, což může souviset se zvýšenou hladinou estrogenů. Nejvíce se to projevuje na mateřských znamíncích, pihách, v oblasti pupku, podpaží a vnitřní straně stehen. Na bříšku se vám může objevit tzv. linea negra – svislá hnědá čára vedoucí od prsou k pupku, která bude s postupujícím těhotenstvím ještě tmavnout. Není s tím potřeba cokoliv dělat – jak se nečekaně objevila, tak po skončení těhotenství zmizí.
Jinak se vám pokožka vlivem hormonů pravděpodobně zlepší – bude hladká, zmizí drobné vyrážky. Její stav se však může naopak zhoršit – kůže může být velmi suchá nebo mastná, mohou se na ní objevit tmavé fleky. Nedělejte si starosti – po těhotenství zmizí. Většinou se zlepší i kvalita vlasů – husté a lesklé vlasy patří k největším kladům gravidity.
Už jste delší dobu těhotná a již si všímáte více změn na vašem těle. Jednou z nich je změna vašich prsou, a to zejména bradavek, které vypadají jinak. Místa okolo bradavek a prsních dvorců jsou větší a tmavší. Další změnou, které si můžete povšimnout, je tmavá čára na břiše, zvaná linea negra. Všechny tyto kožní změny jsou způsobeny hormonálním změnami, které po porodu odezní.
Kůže na bříšku se napíná a je proto potřeba o ni dobře pečovat. Některým maminkám se vytvoří tmavá pigmentová čára - linea negra. Mohou se měnit i dvorce bradavek - tmavnou, jsou větší. Tyto změny po porodu vymizí.
Naopak péče o pleť například na obličeji je podstatně jednodušší. Velký vliv mají hormony - mnoho maminek má v těhotenství krásnou pleť.

Pozor na rentgen apod. žádné množství radiace není bezpečné! I když už minulo to "nejnebezpečnější" období - první trimestr - stále dávejte pozor na léky, které byste případně musela brát. Pečlivě vždy prostudujte příbalový leták a nebojte se zeptat, zda je možno jíst daný lék v těhotenství. U většiny "běžných" léků existuje varianta, kterou je možno jíst i v těhotenství.
Další zvětšování bříška provází větší chuť' k jídlu.
Rostoucí děloha mění i poměry v břiše. Žaludek a plíce jsou tlačeny nahoru, střeva zase dozadu k páteři. Mění se poloha slepého střeva, proto je jeho onemocnění v těhotenství hůře zjistitelné. Také hodnoty laboratorních vyšetření jsou jiné.
Jedná-li se o vícečetnou graviditu, roste bříško podstatně rychleji. Děloha je více napínána, je dráždivější. Zvýšený dohled lékaře je zcela na místě.

Úvodní články:


 

x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©