26. týden těhotenství

Vaše miminko se dostává do fáze, kdy bude podstatně rychleji růst. Mezi 26. a 29. týdnem se budou dít mnohé zásadní změny. Miminko je teď velké celých 36 cm – měla byste cítit jeho pohyby každý den.
Tep miminku klesl na průměrných 150 tepů za minutu (u chlapečků je to o něco vyšší než u holčiček).
Má už zcela vyvinuté modré oči a často je otevírá. Jsou již téměř plně vyvinuty – sítnice se skládá ze čtyř vrstev, které jsou přítomny již při narození. V těle se mu stále usazuje tuk.
Mozek miminka se i nadále vyvíjí. Vytváří se nervové dráhy pro sluchové vjemy a také lze v mozku zachytit reakce na případný dotek.
V plicích se vytvářejí alveoly a také rostou průdušky, i když budou muset ještě dozrát. Dítě i nadále získává kyslík stejně jako živiny - pomocí placenty, ale stále provádí dýchací pohyby a nacvičuje tak dýchání.
Dítě již má přibližně takové proporce (poměr délky rukou, nohou, trupu a hlavy), jako novorozenec. Kůže již není průhledná, ale má načervenalý nádech. Fungují mazové a potní žlázy. Miminko je velmi hubené – nemá vytvořenou žádnou zásobu podkožního tuku - tukové zásoby si bude muset ještě vytvořit. Na pažích a nohou je již normální množství svalové hmoty.
 

Co se děje ve vašem těle

Jednou z mnoha věcí, o kterých s vámi před těhotenstvím pravděpodobně nikdo nemluvil, je mimovolný únik moči, problém, se kterým se setkává přibližně polovina těhotných žen. Způsobuje ho zvyšující se tlak dělohy na močový měchýř a nejčastěji k této nepříjemnosti dojde, když se smějete, kýcháte či zakašlete. Jestliže máte tento problém (známý též jako stresová inkontinence), používejte speciální tenké vložky a cvičte Kegelovy cviky na posilování svalstva pánevního dna. Nepříjemné symptomy provázející těhotenství – jako jsou inkontinence, zácpa, hemoroidy – jsou důvodem, že velká většina těhotných žen nevěří, že se jejich tělo ještě někdy vrátí k normálu. Ale můžeme vás ubezpečit, že tyto nepříjemnosti většinou zmizí co nejdříve po porodu.

V tomto týdnu by Vám měl lékař doporučit tzv. zátěžový test na diabetes.
Zůstat v kondici během těhotenství by mělo být Vaší prioritou – pomůže Vám to lépe snášet Vaše den ode dne kypřejší tvary (nehledě na rostoucí váhu). Dobrou zprávou je i to, že Vám dobrá kondice usnadní porod, navíc se po něm mnohem lépe dostanete zpátky do formy.
Nikdy se nepřepínejte, hlavně si s tím teď, když Vám již roste bříško, nelamte hlavu – aby Vám cvičení přinášelo užitek, nemusí být nijak zvlášť náročné.

Každodenní lehká zátěž, kupříkladu chůze, Vám umožní zůstat v kondici. Výborné je rovněž plavání, voda Vám pomůže nést větší váhu – zkuste se přeptat, jestli v bazénu u Vás náhodou neprobíhají hodiny aqua-aerobiku pro těhotné.
Vhodná je těhotenská jóga, pilates nebo můžete vyzkoušet těhotenský tanec, například orientální břišní tanec nebo stále populárnější indický tanec. Ne nadarmo se říká, že tanec a ženy patří k sobě. Probouzí v nich totiž ženskost a něhu, což k mateřství zcela jistě patří.

Mějte však vždy na paměti, že ne vždy můžete dělat to, na co jste byla zvyklá předtím, proto se vyhýbejte fyzicky náročnému cvičení v horku, vždy pijte dostatek tekutin. Pokud chodíte cvičit, upozorněte instruktora na to, že jste těhotná. Pokud si nejste jistá, zda a jak můžete cvičte, konzultujte to se svým lékařem či porodní asistentkou.
Jak jsme psali dříve, rozhodně byste měla poslouchat především svoje tělo a nedělat nic proti své vůli – není-li Vám dobře, přestaňte. Je to Vaše tělo, a nikoho jiného.


Úvodní články:

 

x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©