3. týden těhotenství - embryonální období vývoje

Dvouvrstevný zárodečný terčík je na počátku týdne plochý a oválný. Později se začíná prodlužovat. Horní část (budoucí hlavová část) zárodku se rozšiřuje. Přibližně uprostřed se na ní objeví malé ztluštělé políčko, je to místo budoucích primitivních úst. Na užší dolní části zárodku se uprostřed objeví podélná brázdička (primitivní proužek). Primitivní proužek se tvoří se v ektodermu (budoucí zadní strana zárodku). V rozsahu primitivního proužku se buňky ektodermu čile množí a vycestovávají mezi ektoderm a entoderm. Tyto buňky jsou základem středního zárodečného listu. Buňky se postupně šíří dopředu i do stran až po okraje zárodečného terčíku až vytvoří souvislý list buněk – střední zárodečný list (mezoderm).
Takže asi 17. dne vývoje jsou založeny všechny tři zárodečné listy (trojvrstevný zárodek). Ze zárodečných listů vznikají později všechny tělní tkáně a orgány.
Z mezodermu se oddělí hřbetní struna (chorda) jako rychle se prodlužující výběžek. Je to mechanická opora zárodku. Sahá od předního konce primitivního proužku až po již zmíněný základ primitivních úst. Velký význam chordy spočívá v tom, že svým vlivem na okolí vyvolává přeměnu povrchového ektodermu na embryonální nervovou tkáň (neuroektoderm). Tento neuroektoderm vytvoří uprostřed zadní strany zárodku nervovou ploténku, která sleduje průběh pod ní uložené chordy.
Nervová ploténka se postupně prohlubuje v brázdu. Její okraje se zvedají, přibližují se k sobě a poté postupně srůstají. Tak vzniká z ploténky postupně nervová trubice.
Uzavírání nervové trubice začíná v oblasti budoucího krku a pokračuje jak směrem k hornímu, tak dolnímu konci zárodečného terčíku. Horní konec nervové trubice se oproti dolnímu konci značně zvětšuje a rozšiřuje v základ mozku. Dolní část zůstává štíhlejší, je to základ hřbetní míchy. Při uzavírání se trubice zanořuje do hloubky, okolní ektoderm přes ni přerůstá. Tento povrchový ektoderm se stává později součástí kůže.

Na konci třetího týdne vývoje se po obou stranách nervové trubice objevují v krajině budoucího krku obrysy prvních několika (3 – 5) prvosegmentů. Vznikají z mezodermu a mají podobu nízkých válečků. Z nich pochází materiál, ze kterého později vznikají obratle páteře.
 

Založení krevního oběhu

Vzhledem k tomu, že lidský zárodek, na rozdíl od ryb, plazů či ptáků, nemá žádné zásoby žloutku, je pro zajištění výživy zárodku nezbytně nutné časné založení vlastního krevního oběhu. Jeho první základ tvoří krevní ostrůvky, které se objevují nejdříve mimo zárodek v přídatných orgánech embryonálních (žloutkovém váčku, zárodečném stvolu a choriových klcích). Krevní ostrůvky jsou shluky buněk. Okrajové buňky vytvoří stěnu primitivních cév, vnitřní buňky primitivní krvinky. Poté ostrůvky postupně splývají, až vytvoří souvislou síť drobných krevních cév (vlásečnic).
Před koncem třetího týdne se stejným způsobem začíná formovat krevní oběh v embryu. Je tvořen jednoduchou srdeční trubicí, do které se vlévá primitivní krev zárodku z primitivní pupeční žíly. Ta přivádí do zárodku okysličenou a živinami bohatou krev z choriových klků placenty. Z horního konce srdeční trubice vystupují cévy, které rozvádějí krev v zárodku a nakonec ji přivádějí zpět do choriových klků, kde načerpá znovu kyslík a výživné látky.
Srdeční základ začíná tepat a krev začíná v srdci a cévách proudit již na konci pátého týdne. Krevní oběh je tedy prvním systémem zárodku, který se ujímá funkce.

Na konci třetího týdne je stále ještě ploché embryo vzpřímené. Při pohledu zepředu a z boku dominuje hornímu konci tlustý, dosud neuzavřený základ mozku. Hned pod ním jsou v podobě jamky založena primitivní ústa. Pod nimi je základ srdce. Značnou část přední stěny tvoří vyklenutý žloutkový váček, který je připojen k okrajům entodermu zárodečného terčíku. V tomto stadiu vývoje připomíná zárodek miniaturní rybí plůdek.


 Úvodní články:

x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©