4. týden těhotenství

V tomto týdnu a následném období se zásadně přeměňuje zevní vzhled zárodku. Původně plochý a vzpřímený zárodečný terčík se postupně přetváří v ohnuté, miniaturní, válcovité tělíčko. Na změně tvaru se podílí několik více méně souběžně probíhajících vývojových procesů. V horní části zárodku se zvětšuje základ mozku. Asi v polovině týdne jeho postranní valy ve střední rovině srostou a mozek se uzavře. Má potom podobu váčku s tenkou stěnou a velkou dutinou. Přitom se mozekohýbá dopředu na přední stranu zárodku.
Celý zárodečný terčík roste do délky a postupně se i rozšiřuje a to především ve svých horních partiích. Rozšiřování je způsobeno především mohutněním prvosegmentů. Dolní partie zárodku v růstu naopak zaostávají. To vede k tomu, že se horní a dolní konec zárodku k sobě přibližují a zárodek se tak stáčí, nakonec asi na tři čtvrtiny kruhu.
Období dalších asi pěti týdnů (do konce embryonálního období) je mimořádně důležité pro zdravý vývoj nejen jednotlivých orgánů, ale i jedince jako celku. V tomto období může dojít pod vlivem poruchy v genetické výbavě zárodku, ale také při působení nepříznivých zevních faktorů či okolností, ke vzniku vážných vrozených vad. K zevním faktorům patří např. některá infekční (zejména virová) onemocnění matky, užívání nevhodných léků a drog, alkoholismus, kouření a v neposlední řadě prostředí či potraviny zamořené jedovatými látkami a těžkými kovy.
Současně se zvětšuje amniový váček, ve kterém přibývá plodové vody. Váček se klene zpočátku nad zadní stranou zárodečného terčíku.
Při růstu amniového váčku se v oblasti jeho okrajů, kterými se připojuje k zárodečnému terčíku, vytvoří záhyby, které se poté postupně prohlubují a přetahují se shora, zdola i z boků na přední stranu zárodku. Při prohlubování horního záhybu se založí přední stěna hrudní partie zárodku. Dolní záhyb se postupně posouvá směrem nahoru a stejným směrem tlačí i zárodečný stvol. Založí se tak přední stěna bříška a ocásku. Prohlubováním postranních záhybů se formují boky miniaturního tělíčka. Nakonec se všechny čtyři záhyby setkají v oblasti pupku. Zárodek sám se při tom dostane do dutiny amniového váčku, kde ho ze všech stran obklopí plodová voda. Vně amniového váčku zůstane jenom zárodečný stvol s pupečními cévami a žloutkový váček se svou stopkou. Stanou se základem pupečního provazce. Pupečník spojuje zárodek s primitivní placentou.
Vývoj přední a bočních stěn zárodku vede k postupnému vtahování stěny žloutkového váčku do nitra zárodku jako základu zpočátku jednoduché trávicí trubice (primitivní střevo). Spojení mezi střevem a zbytkem žloutkového váčku, který zůstane mimo tělo zárodku, se v průběhu dalšího vývoje postupně zužuje, až vytvoří úzkou stopku. Tato stopka se záhy (asi 26. den) stane součástí pupečního provazce (po splynutí se zárodečným stvolem).
Střevo má podobu trubice, končí nahoře slepě hltanovou membránou, která je odděluje od primitivní dutiny ústní. Na dolním konci zárodku končí slepě kloakovou membránou.
Do konce 4. týdne vývoj rychle pokračuje, objeví se základy dalších orgánů zejména v oblasti budoucí hlavičky a krku (základ oka, vnitřního ucha, žaberní oblouky). Jsou také již patrné první základy končetin.
 

Vyšetření

Již v tomto časném období je možné rozpoznat těhotenství pomoci vyšetření ženy ultrazvukem. Vyšetření ultrazvukem je šetrná vyšetřovací metoda, založená na principu průniku neslyšitelných ultrazvukových vln orgány a tkáněmi lidského těla. Vyslané vlny jsou orgány či tkáněmi, v závislosti na jejich hustotě, odráženy zpět a jsou potom přístrojem, zvaným sonograf, převedeny v kontrastní, viditelný obraz. 

 Úvodní články:

x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©