Kdy začít děti učit cizí jazyky? Jazyky jsou nedílnou součástí dnešního světa. V dětském věku se učí cizí jazyky nejlépe, proto si spousta rodičů myslí, že by se s nimi mělo začít co nejdříve. Je tomu tak? A jakými metodami dítě, které chodí teprve do školky cizí jazyky učit?

Kdy začít s výukou cizího jazyka?

Názory na to, od kdy by se mělo dítě cizí jazyky začít učit, se různí. Někteří odborníci uvádějí, že by se mělo začít s výukou cizího jazyka v období, kdy je mozek ve vývinu – tedy v období do 6 let. Jiní tvrdí, že by se rodiče měli s cizími jazyky věnovat dětem prakticky od narození, aby si na něj přirozeně zvykalo.

Jaká metoda výuky cizího jazyka se pro malé děti hodí?

Nejlepší metodou k výuce cizího jazyka, a to nejen u malých děti, je přirozený postup – podobně jako když se dítě učí jazyku mateřskému. Interaktivní a zábavná forma výuky cizích jazyků se v paměti dětí uchovává nejrychleji. K tomu nejlépe poslouží cizojazyčné:Cizí jazyky a jejich výuka u dětí

  • pohádky,
  • básničky,
  • písničky,
  • říkadla,
  • a hry.

Současná výuka dvou jazyků

Často se vyskytují obavy, že pokud se dítě bude učit dvěma jazykům – tedy mateřštině a cizímu jazyku současně, bude mít chaos v tom, kdy který jazyk používat. Jednotlivá slovíčka si bude plést a vzájemně je zaměňovat. K tomu je nezbytné, aby dítě vědělo, kdy který jazyk používat a navyklo si na určité denní rutiny. Musí mu být jasné, že ve výuce cizího jazyka (nejlépe v pravidelný čas) musí mluvit cizím jazykem, a doma a při běžném mluvení česky.

Rozdíl mezi bilingvní výchovou a dvojjazyčnou výukou

Kdy začít děti učit cizí jazyky?

Bilingvnost (dvojjazyčnost) je schopnost dítěte mluvit dvěma různými jazyky. Umí tedy mluvit jak ve svém mateřském, tak například i anglickém jazyce.

 

Dvojjazyčná výuka je výuka probíhající ve dvou jazycích, zaměřená na to, aby si děti utvářely komunikační schopnosti také v jiném jazyce, než je čeština.

Výuka cizího jazyka ve školce

S výukou cizích jazyků se můžete setkat už ve školkách. Angličtinu nabízí více než polovina všech školek. A zájem ze strany rodičů o vzdělávání dětí v tomto věku neustále roste. Jako nejrannější věk, který je vhodný k výuce cizího jazyka, je obecně považováno období 18. až 24. měsíce dítěte. Prakticky v době, kdy dítě začíná mluvit.


Přečtěte si také článek:

Jak děti učit cizí jazyky, aby je to bavilo?

Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Čtěte aktuální články:

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek
Není kam spěchat
Radoslav 07.12.16 19:18

Podle mne je zbytečné děti tlačit do dalšího jazyka dříve, než jej skutečně potřebuje nebo se jej samo chce naučit. Jinak pěkný kurz pro děti školního věku je na stránkách Angličtina bez biflování http://www.anglictina-bez-biflovani.cz/anglictina-pro-deti.
odpovědět

Angličtina online
Denisa 16.11.16 22:49

Já jsem začala nyní na mateřské s angličtinou. Jelikož jsem bohužel riziková, musím být více méně doma: / Naskočila jsem však na online kurzy: www.anglictina-bez-biflovani.cz. Chci se naučit alespoň začátky, abych své malé mohla trošku učit anglicky :) Manžel ví jen němčinu, takže se budeme možná i společně učit, přece jen v dnešním světě je potřeba angličtina :)
odpovědět

Angličtina od dětství
Michala 21.09.16 08:30

Angličtina je v dnešní době nedílnou součástí společnosti a vlastně je mnohdy důležitější než čeština. I proto si myslím, že děti by se měli s anglickým jazykem seznámit co nejdříve. Angličtina ve školce mě osobně přijde trochu zaostalá. I proto jsem zaplatila online angličtinu pro děti. Podobně jako saša jsem dlouho váhala. Nakonec jsme objednali kurz http://www.anglictina-bez-biflovani.cz/anglictina-pro-deti a musím říci, že nás mile překvapilo jak to našim dětem bylo přínosné. Takže saša jestli nejste rozhodnutá, rozhodně jděte do toho. Nebudu lhát, bez biflování to opravdu nepůjde, ale je to hodně podané formou hry. Minimálně slovíčka se však bude muset každý nabiflovat.
odpovědět

cizí jazyk
saša 27.07.16 09:55

Taky bych začala rozhodně angličtinou, aspoň u nás to tak je. Přijde mi, že s angličtinou se člověk domluví prakticky všude a považuju ji za nejuniverzálnější jazyk. Se synem jsem se začala učit postupně asi v první třídě, protože ve škole se tak brzo angličtina nevyučuje...Spíš takové základní slovíčka - barvy, čísla, zvířata a podobně. Kolikrát jsem mu pouštěla dětské pohádky nebo různá videa v angličtině, aby si ji naposlouchal. Teď jsem objednala i online kurz, kdy se syn učí pomocí metody imitum, tak budeme trénovat a učit se. Má to být angličtina bez biflování, tak snad to tak bude na syna fungovat :)
odpovědět

x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©