Jak předejít porodním bolestem Většina žen má strach z porodu hlavně díky porodním bolestem. Jak tyto bolesti zmírnit a také i urychlit porod? To se dozvíte v dnešním článku.

porodZejména ženy, které se připravují na svůj první porod, přemýšlí nad tím, jak je to s bolestí při porodu. Každá žena prožívá porodní bolesti jinak a to hlavně proto, že každá rodí jinak a má jiný práh bolesti.

 

Jakým způsobem se dá bolest ovlivnit (zmírnit) ještě před porodem?

 

Předporodní psychická příprava
Psychickou přípravou na porod se zabývá několik metod. Jednou z metod je psychoprofylaxe, která je založena na hypnóze. Tato metoda naučí rodičku, jak správně prodýchávat kontrakce, cviky proti porodním bolestem a také se dozví spoustu užitečných informací o porodu.
U přípravy na porod metodou psychoprofylaxe by měla žena absolvovat alespoň 6 sezení v 36. – 38. týdnu těhotenství.
Další metodou je varianta psychoprofylaxe – tzv. Lamazova metoda, která je založena na nácviku dýchání (povrchního, zrychleného nebo vzdychavého), které umožňuje využít neuromuskulární výchovu (relaxační technika).
Jednou z metod je i přirozený porod podle Dick-Readovy metody, která je založena na narušení kruhu úzkosti a napětí. Úzkost je totiž podle této metody hlavním spouštěčem bolesti. Úzkost aktivuje synoptický nervový systém, který podněcuje napětí v děloze a to je pak příčinou bolesti.


Alternativní polohy při porodu
Nejpřirozenější polohou při porodu je poloha vertikální – tzn. porod ve stoje, v kleče, v sedě a v podřepu. Horizontální poloha je doporučována rodičkám především v Evropě. Jejím pozitivem je prevence před vznikem rozsáhlých porodních poranění a jejich následné ošetření, negativem je dlouhá vypuzovací doba, která může být pro ženu vyčerpávající a více bolestivá.

 

Hydroanalgezie
Hydroanalgezie vychází z relaxačních účinků vody na tělo. Voda nadlehčuje tělo ženy a tím ulevuje od bolesti, napětí, stresu a nepříjemných pocitů. Působením vody se žena mnohem lépe uvolní a dojde ke snazšímu a rychlejšímu otevírání porodních cest. Při porodu se využívají tyto metody hydroanalgezie: porod do vody, relaxační koupel a intradermální obstřik vodou.

 

Audioanalgezie
Audioanalgezie využívá k potlačení bolesti prostřednictvím přístrojově vytvořeného šumu, který potlačuje bolest změnou aktivity v mozku. Pokud není porodnice vybavena takovým přístrojem, může rodička použít vlastní relaxační hudbu.
Klasická audioanalgezie je přenos bílého šumu, který žena při porodu poslouchá za sluchátek. Tento šum se skládá s množství různo-frekvenčních zvuků, které spolu vytváří zvuk připomínající zurčící vodu. Rodička si sama hudbu ovládá – zesiluje a zeslabuje zvuk podle svých pocitů při kontrakcích.


Elektroanalgezie (TENS)
Elektroanalgezie se nejvíce využívá při křížových bolestech při porodu. Použití elektroanalgezie je založeno na elektrických stimulech (40 mA) kůže po stranách páteře – dolní hrudní a horní bederní.

 

Akupunktura a akupresura při porodu
Při akupresuře a akupunktuře se uvolňují v těle andorfiny a enkefaliny, které zmírňují porodní bolesti. Účinky této metody se potvrdily již před dvaceti lety.


Aromaterapie a masáž při porodu
Aromaterapie a masáže vonnými oleji jsou založeny na působení vonných esencí na mozková centra, kde vznikají emoce a citové prožitky, které napomáhají psychickému a fyzickému uvolnění rodičky.

 

Imaginace
Smyslem imaginace je naladit ženu při porodu na pozitivní vlny. Příkladem je představa velkého pytle plného stahy (děložními stahy), který se každým stahem zmenšuje.

 

Homeopatie
Homeopatie v případě porodu nepomáhá bolest odstranit, ale pomáhá s touto bolestí pracovat. Metoda vyžaduje zkušeného homeopata.

 

Hypnóza při porodu
Hypnóza je metoda, která je založena na kombinaci sugesce a distrakce. Důležité je, aby rodička zapomněla na bolest a zaměřila se na nějaký příjemnější zážitek. Hypnózu lze provádět jen u senzitivní ženy a pouze pod dohledem zkušeného hypnotizéra.

Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Čtěte aktuální články:

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek

V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky

x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©