Bolest v podbřišku v těhotenství Jste právě těhotná a pobolívá Vás v podbřišku? Je to normální nebo příznak komplikace? Co všechno tato bolest může znamenat si přečtěte v dnešním článku.

bolest v podbříšku v těhotenstvíA. Hrozící potrat
Stav, kdy dochází k částečnému odloučení plodového vejce, ale plod je stále živý. Při tomto stavu vznikne pod placentou krevní výron, který doprovází špinění nebo slabé krvácení a také bolest v podbřišku. Nedochází však ke zkracování a otvírání děložního čípku.
Je důležité navštívit lékaře, který pomocí ultrazvuku zjistí, jak moc je tento stav závažný a navrhne odpovídající léčbu.
Základem léčby je klidový režim doma nebo v nemocnici a předepsání hormonálních přípravků, které podporují časné těhotenství. Někdy se podávají i léky na zpevnění drobných cév.
Hospitalizace v nemocnici závisí na rozsahu krevního výronu, zdravotním stavu pacientky a přání nastávající maminky.

 

B. Počínající potrat
Stav, kdy odloučení plodového vejce je tak rozsáhlé, že ho nelze nijak zvrátit. Příznakem počínajícího potratu je zkracováním a otvíráním děložního hrdla, krvácením a bolestí v podbřišku. Poté tento stav přechází do stavu potratu probíhajícího.

 

C. Probíhající potrat
Stav, kdy je plodové vejce vypuzeno z dělohy vcelku (úplný potrat) nebo jen část (neúplný potrat), což nastává ve většině případů. Části plodového vejce, které zůstanou v děloze mají za následek silné krvácení nebo vznik zánětu v oblasti dělohy. Je tedy nutné provézt kyretáž (vyčištění děložní dutiny) v narkóze. Bolesti, které tento stav provázejí bývají výrazné a objevují se vždy.

 

D. Počínající porod nebo hrozící předčasný porod
Počínají a předčasný porod se projevuje kontrakcemi, které doprovází bolest dělohy nebo bolest v podbřišku. Po 36. týdnu těhotenství se začínají objevovat poslíčky (tj. vzrůstající děložní aktivita, která nevede k porodu). Počátek porodu poznáte podle pravidelné aktivity dělohy (ve 3 – 5 minutových intervalech), která oproti poslíčkům nepolevuje. To doprovází odtok plodové vody a špinění.

 

E. Zamlklý potrat
Zamlklý potrat je specifický typ potratu, při kterém dochází k úmrtí plodu. Žena nejdříve nemá žádné příznaky, potíže přicházejí až několikatýdenním zpožděním, kdy se organismus snaží o oddělení a vypuzení obsahu dělohy. To se projevuje krvácením a někdy také bolestí v podbřišku.

 

F. Mimoděložní těhotenství
Stav, kdy se oplozené vejce usadí mimo dutinu děložní – nejčastěji je to ve vejcovodu. Takto usazené plodové vejce se chová agresivně, dochází ke krvácení a může ohrozit také život matky. Projevem může být pozvolné krvácení doprovázené pobolíváním v podbřišku, ale i prudkou bolestí a následným kolapsem při prasknutí mimoděložního těhotenství. Žena krvácí většinou do dutiny břišní, ale může krvácet i z rodidel.
Při podezření na mimoděložní těhotenství se provede diagnostická laparoskopie a podle nálezu v břišní dutině se provede zákrok - např. odstranění poškozeného vejcovodu.

 

G. Předčasné odloučení normálně uloženého lůžka
Předčasné odloučení normálně uloženého lůžka je stav, kdy dochází k narušení cév mezi děložní stěnou a placentou, při kterém se vytvoří krevní výron a omezí funkčnost části placenty.
Tento stav není tak častý a většinou k němu dochází v posledních třech měsících těhotenství. Rizikovou skupinou jsou ženy s vysokým tlakem, s placentární nedostatečností, po úrazech břicha a s děložními anomáliemi.
Příznakem tohoto stavu může být silné krvácení (spíše jasná krev) a výrazná neutichající bolest dělohy. K zevnímu krvácení nemusí dojít – např. při utlačení hematomu hlavičkou plodu. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, protože může dojít ohrožení matky i plodu.
Pokud se jedná o předčasné odloučení placenty, je nutný okamžitý císařský řez.

 

H. Bolest neporodnického původu
Bolesti v podbřišku mohou být i neporodnického původu. Mezi nejčastější onemocnění patří zánět přívěsku slepého střeva (apendix), zánět žlučníku, zánět slinivky břišní nebo zauzlení střev. Tyto bolesti je obtížné diagnostikovat, proto je v žádném případě nepodceňujte.
V průběhu těhotenství trpí ženy také mnohem častěji záněty močového ústrojí, které se projevují pálením a řezáním při močení, bolestí v bederní oblasti a teplotami.
 

Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Čtěte aktuální články:

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek

V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky

x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©