Dárcovství vajíček Chtěla byste pomoci jiné ženě, aby se dočkala vytouženého potomka, protože jí samotné se nedaří otěhotnět? Kdo se může stát příjemkyní vajíček? Co všechno obnáší dárcovství vajíček?

dárcovství vajíček

V dnešní době je dárcovství vajíček již poměrně rozšířený způsob pomoci ženám, které mají z jakéhokoliv důvodu problémy s otěhotněním. I tak se ale jedná o oblast, která je pro mnohé z nás stále zahalena tajemstvím. Pojďme se tedy na toto téma podívat trochu detailněji. Kdo může vajíčka darovat a kdo je může přijmout? Jsou nějaká rizika u žen, které vajíčka darují nebo u těch, které o vajíčka žádají? A jak vůbec probíhá proces samotného odběru?

Kdo může darovat vajíčka?

Dárkyní vajíček může být zdravá žena ve věku do 35 let, minimálně s maturitou. Poté, co se žena dostaví na příslušnou kliniku, kde je možno odběr vajíček podstoupit, projde komplexním, genetickým, endokrinologickým a gynekologickým vyšetřením. Provádí se také testy na sexuálně přenosné choroby jako jsou HIV, syfilis a žloutenka typu B a C. Kliniky na odběr vajíček se nacházejí v každém větším městě a dárcovství je zcela anonymní a dobrovolné, takže příjemkyni vajíček se nesdělují žádné osobní údaje, ale jen výška, barva vlasů a očí a úroveň dosaženého vzdělání. Všechna vyšetření jsou bezbolestná a šetrná a dárkyně za ně neplatí, naopak jí po úspěšném odběru náleží finanční odměna ve výši 15 – 20 000 Kč. Aby však bylo možné vajíčka odebrat, musí každá žena projít hormonální léčbou. Tato léčba spočívá v každodenní aplikaci hormonálních injekcí, které si dárkyně zpravidla aplikuje sama. Celý proces přitom vyžaduje spolupráci s lékařem a pravidelnou docházku na kontroly. Vajíčka se poté pravidelně sledují pomocí ultrazvuku, a když jsou připravena k odběru, žena nastoupí na kliniku na jednodenní hospitalizaci. Tento proces přípravy může trvat i několik týdnů až měsíců.

Kdo může požádat o darovaná vajíčka?

dárcovství vajíčkaPříjemkyněmi vajíček nemůže být kterákoli žena, i zde existují jistá pravidla. Jedná se o ženy po chemoterapii, po zákroku na vaječnících, o starší ženy, které jsou již po menopauze, o ženy s Turnerovým syndromem, dále o ženy, které jsou rodinně zatížené genetickou chorobou nebo ty, které produkují trvale defektní vajíčka nebo již prodělaly několik neúspěšných IVF cyklů (klasická metoda mimotělního oplození) s vlastními vajíčky. Obecně pak pro každou příjemkyni platí, že musí být zdravá a musí mít dělohu reagující na hormonální podněty. Ideální věk je 18 – 48 let, ale horní hranice není nijak přísně omezená.

Jsou nějaká rizika?

Rizika pochopitelně existují, ani ne tak pro příjemkyně jako pro dárkyně. U těch se totiž po zákroku může projevit tzv. ovariální hyperstimulační syndrom, kdy dojde ke zvětšení vaječníků, nahromadění tekutiny v dutině břišní a objevují se takové příznaky jako nevolnost, zvracení, tlak a bolest v břiše, zvětšení a nafouknutí břicha a vzniká zde jisté riziko trombózy. Při odběru vajíček může také dojít k poranění tkání a krvácení, k prasknutí folikulu (obalu vajíčka) nebo k infekci. Preventivně se po zákroku ženám podávají antibiotika, a protože zde existuje vyšší pravděpodobnost otěhotnění, doporučuje se dárkyním, které ještě neuvažují o dítěti, zvýšená opatrnost a vhodná antikoncepce.

 

 

 

Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Čtěte aktuální články:

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek

V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky

x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©