Příznaky těhotenství Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a vždy však budoucí maminky skutečně pociťují na vlastním těle.

Příznaky těhotenství

Každá žena chce aspoň jednou zažít ten pocit dozvědět se, jestli v jejím lůně vzniká nový život. Jsou ženy, které si nejsou jisté, jestli jsou připraveny vychovávat dítě. Opakem jsou ženy, které po malém miminku neustále touží. Určitě obě skupiny bude ale zajímat, jaké příznaky se objeví, když je žena těhotná
Některé maminky nezaregistrují žádný z příznaků, které jsou níže uvedené, jiné naopak ucítí příznaky všechny a to velmi intenzivně. Ale jsou i ženy, které mají některé příznaky, ale těhotné nejsou.
 

Příznaky, které na sobě může žena pozorovat


Vynechání menstruace
V případě, že se nedostavila pravidelná menstruace, tak jde z pravidla o první náznak těhotenství. Jsou i případy, kdy se menstruace dostavila a žena byla i tak těhotná. Pokud máte podezření, že jste těhotná, ale máte menstruaci, raději se nechte prohlídnout doktorem a ten Vám s jistotou řekne, jestli jste či nejste těhotná.

Častá únava a spavost

Tělo pro růst miminka spotřebuje hodně energie, která Vám potom chybí. Proto si dopřejte hodně odpočinku, protože to děláte jak pro miminko, tak i pro sebe.

Časté močení

Čím je děloha větší, víc tlačí na močový měchýř. Tento příznak se objevuje už v prvních týdnech těhotenství.

Změny na prsou

Zvětší se citlivost a plnost prsou. Občas se objeví mravenčení nebo pálení. Na prsou se mohou objevit žilky.

Bolesti v podbřišku

Tyto bolesti jsou podobné bolestem během menstruace, způsobuje je růst vaziva, která drží dělohu. Jak děloha roste, tak se napínají i vaziva a někdy tato bolest může být velmi silná a nepříjemná.

Změny nálad a libida

Během těhotenství tělo prochází mnoha proměnami, které mohou mít vliv i na sexuální libido, velmi časté jsou i změny nálady, které to zapříčiňují hormony.

Tmavé zabarvení pokožky

Linka, která vede od stydké kosti směrem k pupíku, je u těhotných velmi častá. Dále se mohou objevit skvrny na obličeji (tváře, nos a čelo). Je to způsobené melanotropinem, který se během těhotenství vylučuje ve větším množství. Kvůli zvýšené tvorbě estrogenu, se mohou objevit takzvané pavoučí žilky. Těhotné ženy trpí více na akné.

Chuťové změny

Těhotenské chutě se objevují už na samotném počátku těhotenství. Zapříčiňují to velké hormonální změny, ke kterým během těhotenství dochází.

Nevolnost s pocitem na zvracení

Nevolnostmi trpí víc jak polovina těhotných žen, říká se ji ranní nevolnost, ale může se objevit v kteroukoliv denní dobu. Nevolnosti se objeví už na samotném počátku těhotenství a většinou do třech měsíců, zase ustoupí. Jsou i případy, kdy se nevolnost stále vrací po celou dobu těhotenství.

Citlivější čich, náhlá nechuť k některým vůním a pachům

Mnoho maminek si od první chvíle těhotenství stěžuje na změny vnímání různých pachů. Na začátku těhotenství se výrazně zvyšuje citlivost vašeho čichu, takže i věci, které vám dříve nevadily vám mohou způsobovat problémy.


Pokud máte některý z výše uvedených příznaků a máte pocit, že jste těhotná, tak na nic nečekejte a ihned si udělejte těhotenský test. Pokud je test negativní, tak si pár dní počkejte a udělejte si nový test. V případě, že i druhý test je negativní a Vy máte stále pocit, že jste těhotná, tak se objednejte u doktora na prohlídku a ten už určitě pozná, jestli jste či nejste těhotná.

 

Pokud jste těhotná, tak Vám blahopřejeme a přejeme Vám příjemně prožité těhotenství.
 
Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Čtěte aktuální články:

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek
reUwLkzwOnR
Arnulfo 26.09.16 12:37

Did you go to university? ciprofloxacin genericon 500 mg A wildfire near Glenwood Springs, Colo., prompted a small number of evacuations Tuesday, Garfield County Sheriff's Office spokesman Walter Stowe said. The Red Canyon Fire was threatening 20 structures and was 10 percent contained Wednesday. will effexor cause weight gain Crude exports were the government's main source of income and of the foreign currency it needs to import food and other goods for its 32 million people. Inflation soared and the pound lost over half its value against the dollar on the black market. methocarbamol 500mg tab With a university-educated father recently retired from a government career, Flores counts herself among Mexico's lucky few. As a graduate of one of UNAM's prep schools, she had admission preference to the university over outsiders like Mendez. beli obat prozac Under pressure from the park and advocacy groups, Montana wildlife commissioners tried to set up a no-kill buffer zone east and west of the town of Gardiner, but a judge struck down those restrictions after ranchers and property rights advocates sued. bisacodyl suppository pregnancy While only four of the states require schools to stock the medication, the states that allow epinephrine allow schools to stock it without a prescription for an individual person and provide legal protection for staff members who administer it, the Associate Press reported. naproxen 500 tab The quarterback's comments, following a remarkably speedy recovery, backed up the confidence he expressed earlier this year about being fit for the team's training camp which starts on Thursday in Richmond, Virginia.
odpovědět

wtefvcCboofVzZmW
Carol 26.09.16 04:50

Canada>Canada elocon 0.1 30 gr pomad fiyat J.W. Carney Jr., one of Bulger’s attorneys, said the defense plans to present two witnesses Friday and to read to the jury portions of a deposition from the mother of one of Bulger’s alleged murder victims. He stayed mum on whether or not Bulger will testify. buy cipro uk Tim Maurer, a certified financial planner, is a vice president at the Financial Consulate and an adjunct faculty member at Towson University. He has co-written two books with best-selling author Jim Stovall. Their most recent release is "The Ultimate Financial Plan: Balancing Your Money and Life." cymbalta discount card You and most unionists believe that “wealth”, as used above, is money. That is simply not true. “Wealth”, as used above, is GROSS INCOME. Workers have NO CLAIM WHATSOEVER to any part of GROSS INCOME. GROSS INCOME merely indicates the economic size of a business. generic phenergan pill identifier Now the fanatical right has developed a corollary view of political power, one better suited for the party that doesn't control the White House. I call it the Keyser Soze Theory of Power. Remember the scene from "The Usual Suspects" where Kevin Spacey's character gives the backstory of Soze, the villainous crime lord? He relates that a Hungarian gang hoped to cut into Soze's territory. These criminals had an epiphany: "They realized that to be in power, you didn't need guns or money or even numbers. You just needed the will to do what the other guy wouldn't." So they hold Soze's family hostage, raping his wife. "Then [Soze] showed these men of will what will really was," Spacey continues. Soze kills his own family ("He tells [them] he would rather see his family dead than live another day after this") before wreaking vengeance upon the Hungarians and, essentially, anyone they'd ever met. indomethacin dosage for gout attack His recollections from when he represented America in the Walker Cup at Royal Aberdeen in Scotland in 2011 may interest Tom Watson. The US lost, but Spieth was unbeaten in his three games, winning both singles and halving foursomes. “I liked playing over there and to have everyone rooting against me was a blast,” he said. “It just kind of gave me a little more fire.” finasteride 5 mg precio mexico Over an 18-month monitoring period, the participants were asked to exercise for one hour a day, which was primarily composed of less strenuous activities such as walking or muscle workouts. The females who were on a diet plan had balanced nutrition and calorie-limit, with approximately 1,100 calories per day. Males had no less than 1,200 calories per day, all of which were specialized based on the needs of the individual. bula do cefaclor 375mg 5ml His son, Sen. Rand Paul, R-Ky., also takes a libertarian approach and is preparing a class-action lawsuit to halt what he says are unconstitutional invasions of privacy by the National Security Agency. Rand Paul is considered a possible GOP presidential candidate in 2016.
odpovědět

ZyyurwFdJrGvz
Pedro 26.09.16 03:56

I can't hear you very well does wellbutrin cause weight loss or weight gain Our Classified websites (Photos, Motors, Jobs and Property Today) use cookies to ensure you get the correct local newspaper branding and content when you visit them. These cookies store no personally identifiable information. cymbalta 90 mg for fibromyalgia "We've had a steady number coming in at the beginning of the summer, and starting last week, the numbers spiked," said Susan Barco, research coordinator for the Virginia Aquarium & Marine Science Center. "We're just trying to keep our head above water." lovegra kaufen paypal "The quality of the pasture, the plants the animals graze on, even the chemistry of the soil itself will have a bearing on the composition of the milk," says Dudley. "If we were making wine, this would be called its terroir." isotretinoin 20 mg side effects Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, who negotiated the deal with Washington, said on Tuesday the U.N. report had not dispelled Russia suspicion that rebels staged the attack to try to provoke Western military intervention in the civil war. diflucan pill for uti We discuss the new look Bruins, the departure of Horton/Seguin/Ferrence and the acquisition of Jerome Iginla. Plus details on the contracts for Raask and Bergeron and a look inside the abrupt end of the season for the B's. hydroxyzine pamoate oral reviews and user ratings Everyone loves the '90s ... and the cheesy shows that hit your television screen during that decade are a good indication why. From Hercules to Clarissa to Roseanne and the Conner brood, catch back up... programa de desconto livial Don't be offended if she doesn't want to see you, talk to you or be touched by you. Alone time is very important, too. Don't take it personally. But don't be scared to touch, to love and to talk. Watch for cues from her. dove acquistare tadacip "We have it in the lab, we know how to make it work and we're looking at the ecosystem of devices and their capability to support it in order to make a decision when we might think about bringing something like that to market," he said.
odpovědět

kTrsmOsrdpUkerbWx
Sidney 25.09.16 22:05

magic story very thanks precio dulcolax farmacias A recent survey of retail investors by SharePrice showed that almost half of respondents wanted to buy shares in Royal Mail, with the remaining 54 percent either not a fan of privatization or not interested in investing. sandoz-famciclovir 500 mg for cold sores The earnings report came days after Detroit filed forbankruptcy, marking a new step for a city that boomed nearly 100years ago, when Ford founder Henry Ford promised his employeeswages of $5 a day and helped create America's middle class. can clotrimazole cream be used for diaper rash Several officials, including Arab League chief Nabil Elaraby, have said they expect the Geneva 2 conference to convene on November 23, though the United States, Russia and the United Nations have all said no date has been officially set. aldactone buy online uk Rodgers added: "I will take strong, decisive action, absolutely. I think Luis knows the support he's had at the football club and that's something that's been unswerving throughout the whole of last season. ventolin 4mg Bankers and industry sources have said potential buyers could include foreign banks like BTG Pactual that are not subject to Federal Reserve regulations, merchant traders that are expanding into metals markets or wealthy, risk-hungry investors such as private equity and sovereign wealth funds. hair loss rogaine side effects Yet the SPD is in no hurry to back Merkel after its support was devastated during the last 2005-09 grand coalition. It would likely exact a high price for joining government and laboring under the shadow of a popular chancellor. medrol e deltacortene differenze "There are people who misuse social networking and try tosend false information and false evaluation of the situation inthe kingdom," security spokesman Major General Mansour al-Turkitold a news conference in February.
odpovědět

LybJbQzatLbR
Tyrell 25.09.16 20:04

I do some voluntary work amitriptyline for chronic nerve pain is in Bali for the Apec summit and speaking now to the Today programme on Radio 4. She says the countries attending use the summit to hammer out deals, and that chief executives of big companies are shopping for opportunities to expand their presence in the region. metoprolol succinate er 25 mg 24 hr tab “She was a little sheepish,” recalls Stanworth. “She said: �I hope you don’t mind me ringing, but there’s someone who might be worth having a look at’.” ayurslim cijena Beneath the heavy makeup that has become a trademark for British pop artist Rita Ora is a wonderful complexion and a shining fresh-faced image that fans rarely see. Recently partying in Las Vega, Rita looks like a teenager -- but then that isn't what stardom demands these days. The usually elegant and perfectly-groomed singer, pictured after stepping off a flight to Japan and wearing a patterned shirt and baseball cap, was making her way through Narita International Airport. Her glowing healthy skin shows that having a number one album and three number one singles in the UK has done nothing to diminish her cheerful youthful sheen. rosuvastatin atorvastatin potency Parents will also be glad to hear that CBeebies Playtime is advertising free and doesn't include any form of in-app purchasing or open external linking, so your children won't be heading off to by coins and costing you a packet. escitalopram online pharmacy Work for his crews has dropped sharply since 2010 and 2011, when coalition forces were engaged deeply in a surge of troops in Afghanistan. Since that time, and the planned transition of fighting to the Afghan troops, business has been cut in half. betamethasone dipropionate ointment usp 0.05 price Nearly one-third of Americans - 32 percent - say Republicans are responsible for the shutdown, up from 26 percent a week ago. About 4 percent said Democrats were mostly at fault for the shutdown, down from 5 percent. Sixteen percent blamed Obama, up from 14 percent. priligy 60 mg bestellen Just like the tsunamis that travel across the Earth are shaped by the planet’s oceans, the shape of solar tsunamis are determined by the environment through which they move. Solar tsunamis, for example, move faster in regions of stronger magnetic field.
odpovědět

hfHhZieiavJxq
Antonia 25.09.16 18:21

Another year precio de atorvastatina apotex 20 mg Christina Aguilera has hit all the right notes when it comes to reclaiming the spotlight. Following the release of her risqu�© music video for her single, 'Not Myself Tonight,' Aguilera bares all for the cover of GQ Germany. Wearing nothing but gloves and a pair of laced-up thigh-high boots, the singer seductively poses against a wall with her hand and leg strategically covering herself. order enalapril online In a speech in Boston Friday, Federal Reserve Bank of St. Louis President James Bullard said the Fed "needs to see more data on macroeconomic performance for the second half of 2013 before making a judgment" about the pace of its $85 billion-a-month program of bond buying. pristiq numbness The world number one was certainly in a class of his own as he spread-eagled a top-quality field at the World Golf Championships event, a sizzling nine-under-par 61 on Friday when he flirted with a magical 59 that effectively ending the tournament. biaya cek estradiol di prodia Talk of war in the Middle East upstaged solid data out of Germany where the German business confidence rose for a fourth consecutive month in August, boosted by a stronger export outlook in Europe's top economy. sarafem precio HTC, perhaps realising that the company's 5-inch Butterfly model is a tad on the large side, and even presumably pre-empting the concerns of putting the rumoured HTC Max phablet against your noggin, has launched a new version of its HTC mini accessory called, the HTC mini .
odpovědět

XskugTxtgBzlmX
Tracey 25.09.16 15:27

Would you like a receipt? dapoxetine hydrochloride polymorphs It included a provision known as the IPO on-ramp thatallowed "emerging growth companies" to keep draft filings withthe Securities and Exchange Commission under wraps whilenegotiations over the disclosures occur. grow hair without rogaine But that was at an edgier Bayern, a squabble within a squad not used to accumulating almost every available trophy. Friday night delivered their fourth of the year, to follow their Cup-League-Champions League treble, and the first Super Cup for a German team. Somewhere in high office in Berlin, the juggernaut is deemed a source of national pride. effexor 225 mg dose Stichting Mars One describes itself as a Dutch non-for-profit foundation and also "the mother company of Interplanetary Media Group, a for-profit company, which enables the foundation to secure funds from its investors". cipro 750 prix tunisie The mainly Sunni Muslim insurgents are battling to overthrow Assad, whose minority Alawite sect is an offshoot of Shi'ite Islam, in a civil war which erupted two years ago when mainly peaceful protests against his rule were put down with force. amitriptyline back pain chronic U.S. Secretary of State John Kerry told reporters at the endof a visit to Kabul this month that there was just one issueoutstanding - Washington's demand that its troops be immune fromAfghan law and tried in the United States instead.
odpovědět

FnllUyyuVjP
Elijah 25.09.16 14:11

perfect design thanks harga allegra cocktail glass tupperware A senior U.N. official arrived in Damascus to seek access for inspectors to the site of last Wednesday's attack, in which opposition accounts say between 500 and well over 1,000 civilians were killed by gas fired by pro-government forces. bactrim ds dosage for gonorrhea “It was as if she was saying to voters, �I’m the one who’d be most hurt by this, and I’ve gotten past it, so maybe you should, too,’” Washington Post reporter Jackie Kucinich said. valtrex caplets 500mg AMR declared bankruptcy in 2011, and agreed to a merger planwith US Airways in February after initial resistance andhard-fought negotiations. Current AMR shareholders will get a3.5 percent stake in the new airline, a rare example of abankruptcy in which shareholders do not walk away empty-handed. is 10 mg of abilify too much Showing George Clooney what he's been missing? Elisabetta Canalis put her toned backside on full display and flaunted her amazing bikini body in a skimpy string bikini on Instagram. Though the Italian beauty covered much of her face under a wide brimmed sun hat, she showed off plenty of skin in her sexy shot. Canalis added that she was enjoying life in Los Angeles with a weekend of sun. adcirca pbs A public memorial service was held Saturday for 21-year-old Grant McKee and 23-year-old Robert Caldwell in Newport Beach. More than 300 people attended, including firefighters from Costa Mesa, Laguna Beach and Newport Beach. lowest price omeprazole 20 mg Damascenes remain wary even though U.S. military action in response to a chemical gas attack in Damascus, which Washington blames on President Bashar al-Assad's forces, has been deferred after Syria welcomed a Russian proposal to put its chemical weapons stocks under international supervision and destroy them.
odpovědět

cmuvvlzWzR
Dexter 25.09.16 13:40

I'm from England buying levothyroxine online REGULATORS' PROPOSAL: The proposal calls for those banks to increase their minimum ratio of equity to loans and other assets to 5 percent from 3 percent. The banks' deposit-holding subsidiaries would have to increase that ratio to 6 percent. 800 mg ibuprofen daily Born at 4.24 UK time the third in line to the UK throne is a baby boy. The Duchess of Cambridge gave birth to her son at St Mary’s Hospital in London. Weighing 3.8 kilos the name of William and Kate’s son has yet to be announced. zovirax crema genitale prezzo In two NASA-funded studies - Micro-2 and Micro-2A - biofilms made by the bacteria Pseudomonas aeruginosa were cultured on Earth and aboard space shuttle Atlantis in 2010 and 2011 to determine the impact of microgravity on their behavior. P. aeruginosa is an opportunistic human pathogen that is commonly used for biofilm studies. The research team compared the biofilms grown aboard the International Space Station bound space shuttle with those grown on the ground. The study results show for the first time that spaceflight changes the behavior of bacterial communities. buy differin cream 0.1 "The Futures Game, it means a lot," Sano said. "You're playing with the best players from Double A, from Triple A. And it's going to be on TV, so my family will be able to watch it back in the Dominican. I'm excited about it." harga ranitidine tablet 150 mg In March 2011, Hong Kong lost a $5.5 billion IPO whenHutchison Port Holdings Trust, controlled by Asia'srichest man Li Ka-shing, listed in Singapore as Hong Kong didnot allow business trusts. Trusts come with unique shareholdingstructures which Hong Kong opposed for years, though they havebeen welcomed in markets from Bangkok to Kuala Lumpur. trimox 500mg dosage A Conservative Party briefing says using CCTV for parking enforcement "is detrimental to natural justice", as penalty notices are received in the post "with no opportunity for the driver to examine the parking location as it was at the time of the alleged contravention". doxepin generic Bush is rumored to be considering a 2016 presidential run. He has frequently spoken out in recent weeks about the need for comprehensive immigration reform, urging his GOP colleagues in the House to act on a bill that was passed overwhelmingly by the Senate. meloxicam tabletas 15 Mogadishu has its challenges. On my way from the airport, I saw the tents of internally displaced people living in abject poverty in the outskirts of the city. Many buildings remain pockmarked with bullet holes and some of the roads are barely navigable. ibuprofen 600 mg prospecto "For me it's a wonderful, historic event. You spend a lot of time studying these things. To actually get to be here to witness one is tremendous," said George Boudreau, 48, a history professor from Philadelphia, outside Buckingham Palace.
odpovědět

cdoDoZcwxpXpO
Jamison 25.09.16 10:21

Can I use your phone? albuterol inhaler coupon 2014 The intervention comes as the Department for Communities and Local Government proposes relaxing planning rules to allow farmers to turn unused outbuildings into homes without seeking planning permission. nolvadex eczane fiyati It was furnished with a metal cage with a circular hole for feeding, a rusted and worn steel-topped table, as well as multiple kinds of metal bondage equipment. A child-sized coffin made of plywood was found on the floor nearby. precio ciloxan Castro is accused of repeatedly restraining the women, sometimes chaining them to a pole in a basement, to a bedroom heater or inside a van. His indictment charges him with 512 counts of kidnapping, 446 counts of rape, seven counts of gross sexual imposition, six counts of felonious assault, three counts of child endangerment and one count of possessing criminal tools. zoloft commercial 2012 The airline and Boeing Co declined to give furtherdetails but industry sources said they were treating seriouslyreports that the aircraft had been grounded for days after smokewas seen near an electrical panel. plavix 75 mg generika The new law directs the California Public UtilitiesCommission to design a new net metering program that would takeeffect in 2017 and also gives the regulator the authority torequire utilities to source more than 33 percent of their powerfrom renewable sources like wind and solar. se necesita receta para comprar finasteride Days after identifying the new virus in September in a Qatari patient at a London hospital, British scientists had sequenced part of its genome, mapped out its "phylogenetic tree" and found it was related to a virus found in bats. tani ibuprofen The topic of unemployment is often discussed and debated, but what about youth unemployment? According to the World Economic Forum, there are 1.2 billion youth in the world aged 15 to 24. They comprise 17 percent of the world's population and 40 percent of the world's unemployed. What separates the youth who can secure employment from those who cannot? The answer is training and work experience. glutenfria recept finax Across the country, the U.S. Supreme Court's ruling that gaymarried couples must receive the same federal benefits, such astax breaks, granted to heterosexual couples has emboldenedadvocates, who are pursuing lawsuits in federal as well as statecourts.
odpovědět

příspěvky 1-10 z 1650 << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>
x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©