První trimestr (0 - 84. den těhotenství) První období těhotenství z pohledu miminka.

těhotenství, první trimestr, týden těhotenství, 5 týden těhotenství, 1. týden těhotenství


0. den Bydlelo nás tam hrozně moc, každé jsme mělo svůj obal s troškou tekutiny. Tma byla, ale teploučko. Najednou se ozvalo prask, jen tak trošku, a už jsem jelo. Toboganem. Dole bylo móóóc takových malinkatých s ocásky a lechtalo to, jak se mnou otáčely. Jedné jsem se líbilo.

A tak jsem tady MAMI !

1. den Jmenovalo jsem se Zygota, za 24 hodin mi po rozdělení chvíli říkali Blastomera, jak jsem se tak hezky rýhovalo. Třetí den jsem bylo osmibuněčné, čtvrtý den šestnáctibuněčné a tak mi říkali Morula.

5. den To jsou kulatiny a čas se zahnízdit, bude mi to sice nějaký den trvat, ale už je ze mně velká Blastocysta. ÁÁÁ tady to je krásná jednocentimetrová peřinka, tady se mi bude líbit, zavrtám se a už tady zůstanu.


2. týden těhotenství


7. den A zase jsem slavilo další kulatiny – sedm dní a 100 buněk a krásně se mi tady zahnízďuje, teplo, měkoučko a moc příjemný hlas odněkud zvenku – ahoj mami !

9. den Devátý den jsem se uhnízdilo, došly mi zásoby a tak začímám čerpat zásoby od tebe, maminko. Až si uděláš zítra těhotenský test, budeš už o mě vědět. Také se ti bude chtít častěji čurat a budeš citlivější na vůně a pachy.

13. den Třináctka je moje šťastné číslo. Mám totiž ektoderm a endoderm. Z té první vznikne nervový systém, pokožka, zuby a z druhé trávicí, dýchací a močové ústrojí.

3. týden těhotenství


16. den To jsem veliké! Měřím milimetr a je mi šestnáct dní.

18. den Mamííííí! Je mi osmnáct dní a tluče mi srdíčko, ale na ultrazvuku to ještě neuvidíš, to až mi bude šest týdnů. Ale už nejsem kulaté, jsem šiška, u hlavičky tlustější.

20. den Tak už máš mojí fotečku? Měřím šest milimetrů, mám miliony buněk. Už je mi dvacet dní a jsem velmi fotogenické (i když mám hlavičku větší než tělíčko) a mám vytvořeny základy mozku, míchy a nervů. Mám uzavřený krevní oběh, s vlastní krví – určitě mám jinou krevní skupinu než ty, mami. A jestli ti bývá po ránu nevolno, tak to se mnou vydrž.


5. týden těhotenství


30. den A máme co slavit, je mi měsíc, měřím asi 8 mm. Už můžete rozeznat, co budou moje ručičky, nožičky, oči, uši, lebka a obratle.
Mamííííí ty jsi ve druhém měsíci a já plavu. V plodové vodě a přitom pracuji – rostu. Kompletuji systém cév a uzavírám nervovou trubici a taky pracuji na mléčných zoubcích, ale nebude to hned, je to fuška.

6. týden těhotenství


40. den Je mi čtyřicet dní, srdíčko pracuje, to můžeš, mami, slyšet na ultrazvuku a mozek začíná pracovat. Jestlipak víš, že moje mozkové vlny lze zaznamenat pomocí EEG


7. týden těhotenství


48. den Je sedmička šťastné číslo? Pro nás ano. A mně je sedm týdnů, měřím 13 milimetrů a poznám, že je zima, světlo, vnímám bolest a zvuk. A pořád rostu, teď zrovna pracuji na čichových a chuťových buňkách.V osmém týdnu pracuji na obličeji, ale oči ještě neotevřu. A co to je? Na končetinách se mi dělají nějaké paličky, na každé pět. Mamíííííííí! Už nic. To budou prsty.

8. týden těhotenství


51. den A ještě něco – mám nové jméno. Říkejte mi Plod. Tak mami, organogenezi máme hezky za sebou (to je období osmi týdnů, kdy já jsem pracovalo na zakládání všech důležitýc orgánů a ty na placentě). A prozradím ti, že latinsky se plod řekne fetus, což je česky mladý potomek.

Mami, jestli ti je pořád a hodně špatně, hned to řekni tomu bílému, co si nás pořád oměřuje a prohlíží. A až mě zase budete pozorovat, třeba budu v dobré míře a předvedu vám kotrmelec. Já ho totiž umím.

53. den To je fuška, uf, uf. Ptáš se, mami, co dělám? No rostu a k tomu dělám vnější pohlavní orgány, ale ne tak doslova. V tom, jaké budou, už jsem mělo jasno, když jsem potkalo tatínkovu buňku, teď mám konečně čas na jejich růst.

Tak a mám hotovo. Víš jak jsem veliké? No přesně do ořechové skořápky. Vážím asi tři gramy a měřím tři centimetry!

9. týden těhotenství


58. den Tady mimino, jak mě slyšíte, kontrola, kontrola: ledviny: fungují, žaludek: vytváří žaludeční šťávu

60. den Tak mami, mám šest gramů a jsem krááásné, no trošku větší hlavička, ale tělo už je vidět zřetelně. Ten žloutkový vak na výrobu krvinek mi, mami, už dosloužil. Tak používám svoje játra, slezinu a ledviny.
Já vím, že jsem roztomilé, když si cucám paleček. Už jsi mě u toho viděla na té malé černobílé televizi?

10. týden těhotenství


64. den Plavu si v plodové vodě, rostu, dělám kotrmelce, polykám, čůrám, ukládám vápník do kostiček, hýbu jazýčkem, umím sát a svírám pěstičky. Když mi čteš a zpíváš, hrozně se mi to líbí. A klidně na mě zaklepej.

11. týden těhotenství


70. den Hýbu krkem, mami, s hlavou jde otáčet a hýbat nohama v kolenou. A už se dá poznat, jestli jsem kluk nebo holka, ale nepovím.....


12. týden těhotenství


80. den Jsem obrovské! Vážím 100 g a měřím asi devět centimetrů. A co je zase tohle, zase nějaké novoty na prstech. Že se mi tam dělají nějaké rýhy, to jsem si zvyklo (aha, papilární rýhy říkáte, to jo), ale toto, co to...... Nehty! Já mám nehtíčky. Hurá. No podívejte: hlava je velká jako polovina tělíčka. Jsem krasavec.

13. týden těhotenství


84. den Ahoj mami, jsem chlupaté, ale to prý zmizí, než půjdu ven. Ale zato mi pracuje brzlík a mízní žlázy – můj imunitní systém.

 

Související články:

Druhý trimest (85 - 168. den těhotenství)

Třetí trimest (169 - 266. den těhotenství)

 

 

Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Čtěte aktuální články:

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek
RE:moc sladké :)
Jarka 07.06.12 08:19

Já Míšo začala 02.06. 10.týden a 20.6. jdu taky na UTZ, :D A sem chodim zhruba 2X do týdne, abych jukla, jak na tom sme a taky jsem z toho unšená
odpovědět

moc sladké :)
Míša 02.06.12 13:37

Já dneska začala 9.týden, je to tak krásné.. už se těším 20.6.na UTZ :-)
odpovědět

Roztomilé
Tereza 03.05.12 10:41

To je tak hezky napsané až mě to rozplakalo.. když jsem ho viděla včera ten kešu oříšek na ultrazvuku tak by mě nenapadlo že už toho má tolik za sebou :-)
odpovědět

krásne:)
Katka 16.04.12 17:29

Krásne roztomilosladce napsané!Fakt moooc hezký!Už jenom se přidat mezi těhulky:)až to tak bude,tak se ozvu!Přeji hodně pozit.příspěvků!
odpovědět

dotaz
jana 20.01.12 22:27

Skvělé stránky...jenom mám jeden dotaz..Asi jsem nějak nechápavá, ale jsou to popsány týdny(dny)těhotenství nebo od oplodnění...na začátku je popsán v 1. týdnu O.den jako den oplodnění, ale nadpisy jsou všude "týden těhotenství", což je počet týdnů od poslední ms. Tak co myslíte?
odpovědět

:-)
Petra 12.01.12 22:31

Jee to je skvělý článek! Fakt krásné! Celé jsem to přečetla s úsměvem :-) Veliká pochvala :-) Díky článku si teď říkám, že to malé malinkaté v bříšku si možná se mnou taky tak povídá :-) Už to není jen embryo :-)
odpovědět

pochvala
Jana 01.11.11 18:06

Zdravim,nasla jsem BONELLU nahodou,kdyz jsem zadala dite po 40 tak mi to nacetlo prave ji a supeeeer poctenicko,mooc krasne popsane co se nam v brisku deje,jj!Taky povykladame s maminami o TEHU i ve 40,coz je fajn,ze je nas tolik a nikdo nas tam neodsuzuje!!Opatrujte se tehulinky at jste 18lete bo 42lete..je to porad o tom stejnem ikdyz o generaci vic a to je na tom to fajn,supeeer!!Papá
odpovědět

RE:pohlaví
Linda 06.09.11 17:49

Já mám doma 2 holky.U první jsem ani nevěděla,že jsem těhotná bylo mi skvěle,ale u té druhé do 4 měsíce hrůza-nevolnosti po celý den. Takže myslím to není tak jednoznačné určit pohlaví podle toho zda je Vám dobře nebo ne.
odpovědět

RE:pohlaví
Pavlína 28.07.11 15:01

Dobrý den Lenko, to teda nevím, jak je to s pohlavím, ale já čekám podle ultrazvuku jedno, a v jednu chvíli jsem na měko a za pár minut bych nejradši někomu urvala hlavu, tak teda nevím, co z toho našeho miminka bude :-)
odpovědět

10.týden
Pavlína 28.07.11 14:58

Opravdu dojemně napsané, i když já jsem teď na měko ze všeho :-) my jsme právě na začátku 10.týdne. Už se těšíme na první 3D ultrazvuk, protože se dozvíme, co to bude...od začátku tuším kluka, ale jistá si samozdřejmě nejsem :-) moc si přejeme aby bylo všechno v pořádku, už proto, že toto je naše druhé těhotenství (první se nám nevyvedlo). Všem maminkám přeji hodně zdaru a trpělivosti!!!!
odpovědět

příspěvky 11-20 z 49 << < 1 2 3 4 5 > >>
x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©