První trimestr (0 - 84. den těhotenství) První období těhotenství z pohledu miminka.

těhotenství, první trimestr, týden těhotenství, 5 týden těhotenství, 1. týden těhotenství


0. den Bydlelo nás tam hrozně moc, každé jsme mělo svůj obal s troškou tekutiny. Tma byla, ale teploučko. Najednou se ozvalo prask, jen tak trošku, a už jsem jelo. Toboganem. Dole bylo móóóc takových malinkatých s ocásky a lechtalo to, jak se mnou otáčely. Jedné jsem se líbilo.

A tak jsem tady MAMI !

1. den Jmenovalo jsem se Zygota, za 24 hodin mi po rozdělení chvíli říkali Blastomera, jak jsem se tak hezky rýhovalo. Třetí den jsem bylo osmibuněčné, čtvrtý den šestnáctibuněčné a tak mi říkali Morula.

5. den To jsou kulatiny a čas se zahnízdit, bude mi to sice nějaký den trvat, ale už je ze mně velká Blastocysta. ÁÁÁ tady to je krásná jednocentimetrová peřinka, tady se mi bude líbit, zavrtám se a už tady zůstanu.


2. týden těhotenství


7. den A zase jsem slavilo další kulatiny – sedm dní a 100 buněk a krásně se mi tady zahnízďuje, teplo, měkoučko a moc příjemný hlas odněkud zvenku – ahoj mami !

9. den Devátý den jsem se uhnízdilo, došly mi zásoby a tak začímám čerpat zásoby od tebe, maminko. Až si uděláš zítra těhotenský test, budeš už o mě vědět. Také se ti bude chtít častěji čurat a budeš citlivější na vůně a pachy.

13. den Třináctka je moje šťastné číslo. Mám totiž ektoderm a endoderm. Z té první vznikne nervový systém, pokožka, zuby a z druhé trávicí, dýchací a močové ústrojí.

3. týden těhotenství


16. den To jsem veliké! Měřím milimetr a je mi šestnáct dní.

18. den Mamííííí! Je mi osmnáct dní a tluče mi srdíčko, ale na ultrazvuku to ještě neuvidíš, to až mi bude šest týdnů. Ale už nejsem kulaté, jsem šiška, u hlavičky tlustější.

20. den Tak už máš mojí fotečku? Měřím šest milimetrů, mám miliony buněk. Už je mi dvacet dní a jsem velmi fotogenické (i když mám hlavičku větší než tělíčko) a mám vytvořeny základy mozku, míchy a nervů. Mám uzavřený krevní oběh, s vlastní krví – určitě mám jinou krevní skupinu než ty, mami. A jestli ti bývá po ránu nevolno, tak to se mnou vydrž.


5. týden těhotenství


30. den A máme co slavit, je mi měsíc, měřím asi 8 mm. Už můžete rozeznat, co budou moje ručičky, nožičky, oči, uši, lebka a obratle.
Mamííííí ty jsi ve druhém měsíci a já plavu. V plodové vodě a přitom pracuji – rostu. Kompletuji systém cév a uzavírám nervovou trubici a taky pracuji na mléčných zoubcích, ale nebude to hned, je to fuška.

6. týden těhotenství


40. den Je mi čtyřicet dní, srdíčko pracuje, to můžeš, mami, slyšet na ultrazvuku a mozek začíná pracovat. Jestlipak víš, že moje mozkové vlny lze zaznamenat pomocí EEG


7. týden těhotenství


48. den Je sedmička šťastné číslo? Pro nás ano. A mně je sedm týdnů, měřím 13 milimetrů a poznám, že je zima, světlo, vnímám bolest a zvuk. A pořád rostu, teď zrovna pracuji na čichových a chuťových buňkách.V osmém týdnu pracuji na obličeji, ale oči ještě neotevřu. A co to je? Na končetinách se mi dělají nějaké paličky, na každé pět. Mamíííííííí! Už nic. To budou prsty.

8. týden těhotenství


51. den A ještě něco – mám nové jméno. Říkejte mi Plod. Tak mami, organogenezi máme hezky za sebou (to je období osmi týdnů, kdy já jsem pracovalo na zakládání všech důležitýc orgánů a ty na placentě). A prozradím ti, že latinsky se plod řekne fetus, což je česky mladý potomek.

Mami, jestli ti je pořád a hodně špatně, hned to řekni tomu bílému, co si nás pořád oměřuje a prohlíží. A až mě zase budete pozorovat, třeba budu v dobré míře a předvedu vám kotrmelec. Já ho totiž umím.

53. den To je fuška, uf, uf. Ptáš se, mami, co dělám? No rostu a k tomu dělám vnější pohlavní orgány, ale ne tak doslova. V tom, jaké budou, už jsem mělo jasno, když jsem potkalo tatínkovu buňku, teď mám konečně čas na jejich růst.

Tak a mám hotovo. Víš jak jsem veliké? No přesně do ořechové skořápky. Vážím asi tři gramy a měřím tři centimetry!

9. týden těhotenství


58. den Tady mimino, jak mě slyšíte, kontrola, kontrola: ledviny: fungují, žaludek: vytváří žaludeční šťávu

60. den Tak mami, mám šest gramů a jsem krááásné, no trošku větší hlavička, ale tělo už je vidět zřetelně. Ten žloutkový vak na výrobu krvinek mi, mami, už dosloužil. Tak používám svoje játra, slezinu a ledviny.
Já vím, že jsem roztomilé, když si cucám paleček. Už jsi mě u toho viděla na té malé černobílé televizi?

10. týden těhotenství


64. den Plavu si v plodové vodě, rostu, dělám kotrmelce, polykám, čůrám, ukládám vápník do kostiček, hýbu jazýčkem, umím sát a svírám pěstičky. Když mi čteš a zpíváš, hrozně se mi to líbí. A klidně na mě zaklepej.

11. týden těhotenství


70. den Hýbu krkem, mami, s hlavou jde otáčet a hýbat nohama v kolenou. A už se dá poznat, jestli jsem kluk nebo holka, ale nepovím.....


12. týden těhotenství


80. den Jsem obrovské! Vážím 100 g a měřím asi devět centimetrů. A co je zase tohle, zase nějaké novoty na prstech. Že se mi tam dělají nějaké rýhy, to jsem si zvyklo (aha, papilární rýhy říkáte, to jo), ale toto, co to...... Nehty! Já mám nehtíčky. Hurá. No podívejte: hlava je velká jako polovina tělíčka. Jsem krasavec.

13. týden těhotenství


84. den Ahoj mami, jsem chlupaté, ale to prý zmizí, než půjdu ven. Ale zato mi pracuje brzlík a mízní žlázy – můj imunitní systém.

 

Související články:

Druhý trimest (85 - 168. den těhotenství)

Třetí trimest (169 - 266. den těhotenství)

 

 

Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Čtěte aktuální články:

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek
super článek
Petra 27.07.11 20:28

Páni, to je fakt nádherně napsané. Brouzdám po netu již několik týdnů a nic mě tak neoslovilo, jako Váš Průběh těhotenstvím. Je to vtipné, ale také velmi poučné a přesné. Ráda Vaše stránky doporučím. Jsou super.
odpovědět

úroveň článku
Michaela 22.07.11 22:34

Náádherný článek! Navíc pisatel je zřejmě dobře vzdělaný! Úplně mě to dojalo... Tak si říkám, že mít dítě asi neznamená jen starosti ;-)
odpovědět

pohlaví
lenka 07.05.10 15:22

Co si myslíte o určení pohlaví podle příznaků ? Měla jsem 2 holky, bylo mi na zvracení jenom ráno, a byla jsem pořád z něčeho dojatá, teď čekáme 3 a nejtradši bych někoho přetrhla, jsem pořád vzteklá a agresivní, snad to bude konečně kluk.
odpovědět

Renata 14.01.10 11:23

je to opravdu moc pěkně napsané,jsem těhotná už po třetí-jednou de to nepovedlo,z druhého těh.máme už pětiletou slečnu a teď se nám to snad povede a narodí se nám nový človíček. je krásné vědět,co to naše mimi v bříšku dělá
odpovědět

:-)
Lili 12.09.09 10:24

Tak nám už je 10týdnů a už toho teda umíme,což jsme ukázali i na UZ - byl to malej tanečník- kopal nohama a hýbal rukama,jak kdyby mi tím chtělo zvednout náladu..Za pár dní už budeme vědět,jestli jsme kluk nebo holčička :-) Krááásný. Děkuji za tento popis
odpovědět

Lenka 28.07.09 19:57

ježíš to je krásnýýý...tak mi už měříme milimetr a za dva dny nám snad bude tlouct srdíčko :-))) už se těším
odpovědět

Jitka 27.07.09 12:41

jůůů, to je ale krásně popsané těhotneství. :-)
odpovědět

Eliška 25.07.09 09:55

Stále jsem na netu hledala nějaké články o těhotenství, aby nebyly až tak odborné, ale srozumitelné...moc děkuji za tento portál..Moc se mi líbí..Jsem v 6tt a je velmi zajímavé postupně si číst, co se vevnitř vás odehrává:)
odpovědět

Martina 23.04.09 12:36

Tak to vypadá, že už jsou tu všechny články, taky jsem je napřed nemohla najít.
odpovědět

Re:pokračování
Lenka 07.03.09 10:28

Dík za radu kde najít pokračování :-) .
odpovědět

příspěvky 21-30 z 49 << < 1 2 3 4 5 > >>
x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©