Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a zkratkách v těhotenské průkazce? Tak právě pro Vás je určen náš seznam.

zkratky těhotenská průkazkaZkratky v těhotenské průkazce


ABO – systém krevních skupin (krevní skupiny A, B, AB, 0)
AS – akce srdeční
B – přítomnost bílkoviny v moči
BPD (biparietal diameter) - vzdálenost temenních kostí plodu (spolu s dalšími rozměry plodu – FL, AC - můžeme určit předpokládanou váhu miminka)
BPP - biparietální průměr (český ekvivalent BPD - viz výše)
BWR (Bordet-Wassermanova reakce) – vyšetření na syfilis
C – přítomnost cukru v moči
CS (cervix score) – vyšetření stavu děložního čípku
CRL (crown-rump length) - vzdálenost mezi temenem a kostrčí zárodku, která se měří ultrazvukem. Podle naměřené velikosti určujeme délku těhotenství v prvním trimestru (v prvních 12 týdnech těhotenství)
cyto (cytologie) – vyšetření stěru buněk na děložním čípku
FL (femur length) - délka stehenní kosti (spolu s dalšími rozměry plodu – BPD,AC - můžeme určit předpokládanou váhu miminka.
Hb (hemoglobin) – červené krevní barvivo pro transport kyslíku
HBsAg – znak na povrchu krvinek, který nás informuje o prodělané žloutence typu B
HIV (human imunodefitience virus) - HIV virus
kolpo (kolposkopie) – vyšetření děložního čípku optickým přístrojem
oGTT (orální glukózový toleranční test) - vyšetřovací metoda, která se používá k diagnostice onemocnění diabetes mellitus (DM,cukrovka), gestačního diabetu (cukrovka v těhotenství) a porušené glukózové tolerance (PGT).
OP – srdeční ozvy plodu
PM – datum poslední menstruace
PP – den, kdy nastávající maminka ucítí první pohyby svého miminka
Rh – Rh faktor
sed. – segmentace červených krvinek
SF (symfýza) - spona stydká
SAG (GBS) – streptococcus agalactiae. Vyšetření na streptokoka se provádí přibližně ve 36. týdnu těhotenství. Pokud je nález pozitivní, jsou během porodu podávána nitrožilně antibiotika, aby nedošlo k infekci miminka.
Thorax AP - průměr hrudníku plodu v předozadním rozměru v centimetrech
TK – krevní tlak
TP – předpokládaný termín porodu
TT (triple test). Triple test je vyšetření krve nastávající maminky na genetické vady plodu. Tento test se provádí v 16. týdnu těhotenství.
VEX - vakuumextraktor (zvon)
VVV - vrozené vývojové vady
VSV - vrozená srdeční vada (můžete se setkat i se zkratkou VCC - vitium cordis congenitum)

 

Cizí slova v těhotenské průkazce


Amnioskopie - vyšetření barvy a kvality plodové vody pomocí amnioskopu - trubice, zavedené pochvou a děložním čípkem k dolnímu pólu plodového vejce
Sectio caesarea - císařský řez (operační vyjmutí plodu z dělohy)
Cerkláž (cerlage) - sešití děložního čípku při předčasném otevírání porodních cest k udržení těhotenství
Fenylketonurie - porucha metabolismu aminových kyselin. Dochází ke zvýšení aminokyseliny fenylalaninu v krvi, to může vést k mentálnímu postižení dítěte.
Forceps - porodnické kleště
Fundus - děložní dno
Gestóza (preeklampsie) - onemocnění spojené pouze s těhotenstvím, jedná se o současnou přítomnost vysokého krevního tlaku, odpadů bílkovin v moči a otoků. Dochází k různých poruchám metabolismu a krevní srážlivosti, které můžou ohrozit maminku i nenarozené miminko.
Glykosurie - odpady cukrů v moči (projev cukrovky)
Hydramnion - objem plodové vody
Hypotrofický plod - neprosívající plod v děloze. Nejčastěji z důvodu nedostatečné funkce placenty nebo je váha plodu pro daný týden menší než předpokládaná.
Hypertenze - vysoký krevní tlak
Oligohydramnion - nedostatečné množství plodové vody (při nedostatečné funkci placenty, odtoku plodové vody, vývojových vadách plodu, infekčních onemocněních apod.)
Polyhydramnion - nadměrné množství plodové vody (při cukrovce matky, infekčních onemocněních, vývojových vadách plodu apod.)
Primipara - prvorodička
Proteinurie - bílkovina v moči
Psychoprofylaxe - předporodní příprava

Zoonózy - infekční onemocnění, u kterých se původce onemocnění přenáší ze zvířete na člověka

 

Pokud Vám budou nějaké zkratky a výrazy v našem seznamu chybět, tak nám napište a my Vám je sem rádi doplníme.

 

Přečtěte si více: Těhotenská průkazka

 

Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Čtěte aktuální články:

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek
wuXbbNyNgxoeLlVvJ
Freddie 31.10.18 00:42

I'm self-employed http://teazr.me/01/garden-wall-painting/ megalis 20 use for In an emailed statement on July 26, United Capital said it was a UK-based financial services "holding entity", which, along with affiliates, manages more than 2 billion euros and which has "participation" in insurance companies, real estate funds, banks and industrial assets in the EU, U.S. and Russia.
odpovědět

MoflieqKuEknjwp
Michelle 30.10.18 23:59

An envelope http://karc.us/100177/ricer-supra.html erectalis uk Probably not. Also, I'm not overly nostalgic. I'm not one of those people who thought, "Well, it was so much better in Nixon's time or Roosevelt's time." I think change is always on a continuum. I don't think anyone is suggesting that we get rid of the Internet and move the capital to Cleveland or something. I think one of the things you do as a journalist is try to hold the mirror to a culture and hope that people can see it in a way that's constructive to them, and if it brings about change, great.
odpovědět

HvLvArnRaMho
Santiago 30.10.18 23:22

US dollars revatio sciroppo The group's sales development continues to be mainly constrained by the tough consumer environment in Western Europe, which represents 36% of 2012 total revenues. In terms of operating profit this is mitigated by the group's strong innovation capacity, marketing power and ability to control costs. In 2012 L'Oreal increased its operating margin in Western Europe by 40bps mainly thanks to optimised marketing expenses combined with market share gains due to leading share of voice amongst competitors.
odpovědět

GpSvlXwtxz
Reuben 30.10.18 23:17

A book of First Class stamps levitra vs staxyn “Eventually we got down to the dock. By that stage, most of the Artemis guys were still trying to recover the boat and Iain [Percy, Simpson’s best friend, long-time sailing partner and Artemis team director] had gone straight to try to find Leah [Simpson’s wife]. I got on the phone to Iain. It was pretty hard.”
odpovědět

dypwjkxZrpxx
Murray 30.10.18 23:17

Other amount actos 45 mg canada PBS will present one of television's many 50th-anniversary documentaries, Tuesday night at 9, and Ladner is one of the participants, witnesses and experts who will talk about what it meant and why it should not be forgotten.
odpovědět

wOpgisyOdvhQdvuFje
Thomas 30.10.18 22:47

Best Site good looking http://conankun.net/page/19/ order fenofibrate online A veteran commercial banker, Seif has said that ideallyinterest rates should not be lower than inflation. Iranian bankscurrently offer one-year deposit rates of around 18 percent,suggesting ample room to bring rates closer to inflation.
odpovědět

StgzBinjIt
Roscoe 30.10.18 22:30

What do you want to do when you've finished? levitra identify pill "If I'm allowed to buy again, I will jump on it straightaway," said a European refiner, who asked not to be named."Europe is terribly short of sour, heavy crude; the only oneavailable is Russia's Urals, and it has become very expensive."
odpovědět

QbtxuQxoUc
Jeromy 30.10.18 22:25

I'd like a phonecard, please how much alcohol can you drink when taking cialis Quintanilla was found guilty and sentenced to 30 years in jail, where she was vilified as a child killer. Her son Daniel, then only four, spent four years living with his great-grandmother until Munoz succeeded in having the sentence reduced to three years.
odpovědět

gpWjJeRhKulMbB
Kristopher 30.10.18 22:16

It's a bad line eriacta by ranbaxy The executives agreed to form new technical teams with theadministration to help fix the website, which provide onlineaccess to the marketplaces designed to be the main way formillions of uninsured Americans to research and buy healthinsurance plans under the law.
odpovědět

llHxiQsiOr
Jesse 30.10.18 22:10

Could you transfer $1000 from my current account to my deposit account? atorvastatin 20 mg tablet appearance Activist hold placards while asking for the release of Lynne Stewart, a 73-year-old former New York lawyer who was convicted in a terrorism case, outside of a U.S. District Court in Manhattan, New York on August 8, 2013.
odpovědět

příspěvky 81-90 z 1290 << < 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 > >>
x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©