Příznaky těhotenství Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a vždy však budoucí maminky skutečně pociťují na vlastním těle.

Příznaky těhotenství

Každá žena chce aspoň jednou zažít ten pocit dozvědět se, jestli v jejím lůně vzniká nový život. Jsou ženy, které si nejsou jisté, jestli jsou připraveny vychovávat dítě. Opakem jsou ženy, které po malém miminku neustále touží. Určitě obě skupiny bude ale zajímat, jaké příznaky se objeví, když je žena těhotná
Některé maminky nezaregistrují žádný z příznaků, které jsou níže uvedené, jiné naopak ucítí příznaky všechny a to velmi intenzivně. Ale jsou i ženy, které mají některé příznaky, ale těhotné nejsou.
 

Příznaky, které na sobě může žena pozorovat


Vynechání menstruace
V případě, že se nedostavila pravidelná menstruace, tak jde z pravidla o první náznak těhotenství. Jsou i případy, kdy se menstruace dostavila a žena byla i tak těhotná. Pokud máte podezření, že jste těhotná, ale máte menstruaci, raději se nechte prohlídnout doktorem a ten Vám s jistotou řekne, jestli jste či nejste těhotná.

Častá únava a spavost

Tělo pro růst miminka spotřebuje hodně energie, která Vám potom chybí. Proto si dopřejte hodně odpočinku, protože to děláte jak pro miminko, tak i pro sebe.

Časté močení

Čím je děloha větší, víc tlačí na močový měchýř. Tento příznak se objevuje už v prvních týdnech těhotenství.

Změny na prsou

Zvětší se citlivost a plnost prsou. Občas se objeví mravenčení nebo pálení. Na prsou se mohou objevit žilky.

Bolesti v podbřišku

Tyto bolesti jsou podobné bolestem během menstruace, způsobuje je růst vaziva, která drží dělohu. Jak děloha roste, tak se napínají i vaziva a někdy tato bolest může být velmi silná a nepříjemná.

Změny nálad a libida

Během těhotenství tělo prochází mnoha proměnami, které mohou mít vliv i na sexuální libido, velmi časté jsou i změny nálady, které to zapříčiňují hormony.

Tmavé zabarvení pokožky

Linka, která vede od stydké kosti směrem k pupíku, je u těhotných velmi častá. Dále se mohou objevit skvrny na obličeji (tváře, nos a čelo). Je to způsobené melanotropinem, který se během těhotenství vylučuje ve větším množství. Kvůli zvýšené tvorbě estrogenu, se mohou objevit takzvané pavoučí žilky. Těhotné ženy trpí více na akné.

Chuťové změny

Těhotenské chutě se objevují už na samotném počátku těhotenství. Zapříčiňují to velké hormonální změny, ke kterým během těhotenství dochází.

Nevolnost s pocitem na zvracení

Nevolnostmi trpí víc jak polovina těhotných žen, říká se ji ranní nevolnost, ale může se objevit v kteroukoliv denní dobu. Nevolnosti se objeví už na samotném počátku těhotenství a většinou do třech měsíců, zase ustoupí. Jsou i případy, kdy se nevolnost stále vrací po celou dobu těhotenství.

Citlivější čich, náhlá nechuť k některým vůním a pachům

Mnoho maminek si od první chvíle těhotenství stěžuje na změny vnímání různých pachů. Na začátku těhotenství se výrazně zvyšuje citlivost vašeho čichu, takže i věci, které vám dříve nevadily vám mohou způsobovat problémy.


Pokud máte některý z výše uvedených příznaků a máte pocit, že jste těhotná, tak na nic nečekejte a ihned si udělejte těhotenský test. Pokud je test negativní, tak si pár dní počkejte a udělejte si nový test. V případě, že i druhý test je negativní a Vy máte stále pocit, že jste těhotná, tak se objednejte u doktora na prohlídku a ten už určitě pozná, jestli jste či nejste těhotná.

 

Pokud jste těhotná, tak Vám blahopřejeme a přejeme Vám příjemně prožité těhotenství.
 
Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Čtěte aktuální články:

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek
yqeyNgpikOchyUfC
Monte 06.06.17 19:52

I need to charge up my phone order nexium 40 mg Truth is I believe half of facebook accounts (600 millions) are fake. Most people I know I have more than one account, some trollers that I know in real life have like 20 accounts, a lot of cats and dogs have accounts and internet virus. taking 2 metaxalone NEW YORK, July 15 (Reuters) - U.S. stocks were littlechanged at the open on Monday after hitting record highs in theprevious session, as better-than-expected earnings fromCitigroup were offset by mixed U.S. economic data. buy amitriptyline 10mg online "I grew up on 30th Street between 9th and 10th Avenue, inManhattan, and I used to shine shoes in the garment district. Iwould make 10 cents a shine, and had my own shine box and my ownpolish. I was around 12 or 13, and used to hear my clients talkabout things like sales and fur coats. anafranil x tofranil PARIS, Aug 9 (Reuters) - European stocks climbed on Fridayas strong Chinese factory data fuelled a rally in mining shares,while buoyant euro zone banks propelled French and Spanishbenchmark indices to year highs. propecia prescription uk cost square And heading into the fifth race of the Chase for the Sprint Cup on Saturday night at Charlotte Motor Speedway, one of the big questions is whether the clock is ticking on his hold on the series points lead.
odpovědět

rPlnghvcBv
Tobias 06.06.17 17:04

Have you got any ? bupropion cheap generic Reviewing finances on a regular basis with your partner (and on your own) doesn’t have to be tedious, Northrup insists. She does this herself in a routine she calls “financial freedom Fridays.” She calls the practice a “ritual of love.” online purchase eszopiclone U.S. wheat rose to its highest in more than two months onFriday and is on track for its biggest weekly gain in 14 months,buoyed by expectations of strong demand from China and Brazil.For the week, front-month wheat is up 5 percent, itsbiggest weekly gain since July 2012. buy singulair online The pope has tried to set an example of austerity by renouncing the spacious papal apartments for a small residence in a Vatican guest house. He has also told bishops not to live “like princes”. lexapro 15 mg tablets This is just the latest flip-flop by the authorities since the Tokyo Electric Power Co., which operates the nuclear plant, had to walk back previous statements and admit that, yes, radiated water was indeed making its way into the Pacific Ocean at a rate of 300 tons a day. best place buy proscar online The latest round of fighting started when ISIL fighters tried to abduct a German doctor in Azaz and Northern Storm fighters tried to stop them, rebels said. After expelling their opponents, ISIL fighters spread throughout the town and positioned snipers on rooftops.
odpovědět

KfxvciDdjaUstSaRih
Claud 06.06.17 15:14

How much is a First Class stamp? where to buy tretinoin cream 0.1 Pension plan finances have improved in 2013, with statesmaking greater contributions just as the stock market pushedpension assets to record levels. In 2012,pensions in aggregate had enough assets to cover 73 percent oftheir liabilities. cheap prozac online At the midpoint of the boosted price range, Potbelly wouldbe valued at about $350.1 million, data compiled by Bloombergshow. The company sold 7.35 million shares, according to theoriginal terms of the prospectus, while existing stockholdersincluding affiliates of William Blair & Co. sold the rest. Theshares sold are equivalent to about a 27 percent stake in thecompany. sertraline liquid form uk Princeton, New Jersey-based Rockwood, is narrowing its focusto lithium production as demand for rechargeable batteries inlaptops, mobile phones and automobiles grows, in keeping with anindustry-wide shift away from businesses exposed to swings incommodity prices. seroquel xr 200 mg astrazeneca gmbh "Black smoke was spurted out from the crater of the volcano from 6:00 a.m. to 8:50 a.m. local time," Sutopo Purwo Nugroho, head of the National Agency for Natural Disaster Control (BNPB), said to the Anturo news agency. buy clomid online no prescription uk "By the time the script was finished," observed writer Howard Fast, who was brought on board to supply several drafts, "[Hitchcock] had specified 450 camera positions - it was that technically detailed."
odpovědět

YqiOelrAnd
Allison 06.06.17 13:32

Not available at the moment 25 mg seroquel for anxiety And that’s why we should do more than roll our eyes at the Lego builder depicted with the sign: “HEY BABE!” Brushing off street harassment and its normalisation supports a social belief in women as objects, women as decoration - ultimately, women as inferior. As loads of brilliant blokes across the UK and world attest, real men don’t have any reason to condone catcalling. buy propecia canada pharmacy Apple did nothing wrong and will continue to fight "these false accusations," Neumayr said in a statement. The iBookstore increased customer choice when it launched in 2010, injecting more competition and "breaking Amazon's monopolistic grip on the publishing industry," he said. effects of betnovate on face He said more damage was done to portfolios, in particular investments in bonds, by this summer's spike in Treasury yields prompted by fears the Federal Reserve would bring a quick end to its $85 billion in monthly bond purchases. zyprexa relprevv cost But industry officials and analysts say the process is stillriddled with graft partly because China's rapid economic growthhas fuelled a surge in fixed asset investment by the governmentand state firms that has often escaped proper oversight. femalegra beipackzettel Mr Wright told the court: “Both he and Kate are very strong and driven people and for two years they had been dealing with the disappearance of their daughter, the media backlash, being made arguido… Through all this they had led the rest of the family and other people in helping find Madeleine. So to hear G Talk about it being too much to carry on and to see him almost broken was a great shock.”
odpovědět

TbrewSbIoFuKj
Pablo 06.06.17 13:05

I support Manchester United effexor xr cost canada In Rio de Janeiro on the day of the brawl, Brazil's national team handily defeated Spain in the Confederations Cup, considered a test run for next year's molyuch bigger championship. The eight-team tournament was marked by an unexpected wave of demonstrations, some violent, in part to protest the $14 billion being spent on World Cup preparations amid a lack of adequate public services. buy finasteride australia legal But Castro made no reference as to whether Cuba itself would offer him refuge or safe passage, a key issue since Snowden's simplest route to Latin America might be one of five direct flights that Russian carrier Aeroflot operates to Havana each week. From there Snowden could fly to Venezuela, Bolivia or Nicaragua, all possible destinations for him. best price alli diet pills SIR – Jeremy Hunt, the Health Secretary, is correct that the 2004 GPs’ contract is a bureaucratic monster (report, September 28), but the Government’s meddling over the past three years has made things much worse. Its soundbites have led to the erosion of effective family medicine, instilling instead the expectation of a service that cannot be delivered with current resources. doxepin online xfinity "It's crucial to have a division of responsibilities by splitting the ministry of finance and economy if we are serious about pursuing our goal of economic and fiscal consolidation," Prime Minister Ivica Dacic told a news conference. amitriptyline price Schwab also wants the SEC to exempt 401(k)s, IRAs and otherretirement accounts from new restrictions aimed at institutionalmoney-market funds since the vehicles are used "exclusively" byindividual investors.
odpovědět

izmoLjqoxoS
Jared 06.06.17 11:29

I'm doing a masters in law para que sirve montelukast tabletas He told Reuters Health his team was expecting to see texting affect 16- and 17-year-olds with ADHD more than their peers without the condition. It turned out the driving behavior of teens in both groups was significantly more hazardous when they texted. is there a generic for nexium pills By voice vote Thursday, the Senate approved a measure that would reinstate benefits for surviving family members, including funeral and burial expenses, and death gratuity payments. The Pentagon typically pays out $100,000 within three days of a service member's death. where to buy rogaine in south africa utc She said there’s also a million-dollar winner who bought a Powerball ticket in Westchester County, N.Y. last year and still hasn’t collected. Hapeman said the prize would expire near the end of August. buy betamethasone valerate 0.1 ointment Monteith had talked openly about struggles with substance abuse, and in April he completed voluntary treatment for unspecified substance addiction at a rehab facility. He had also been treated in a facility at age 19. can i take 1000 mg of robaxin As with counterfeiting, VAT avoidance is a common byproduct of valuation fraud. After paying falsely low customs duties at the port of entry, such as Hamburg in Germany, VAT payment is deferred to a country of final destination within the EU that maybe has no sea port, such as the Czech Republic or Austria, and the VAT is never paid, said Murphy.
odpovědět

wncuTxaVwtpkpOyr
William 06.06.17 09:56

I'd like , please order metronidazole 500 mg Oh good, more data for the NSA. Why not just start implanting the chips right now. If these media giants weren’t so obviously key to the manipulation and control of the masses, it might not look so Orwellian. However, it’s obvious from the 200 channels of braindead crap that their intent is to dumb down the addicts so they are easier to manipulate. Yes, the meth-heads do want more meth, but you don’t have to give it to them. viagra harmful hearing loss The complaint quotes Filner on a separate occasion, last month in the press secretary's City Hall office, as telling her, "When are you going to get naked? Come on and give me a kiss." The lawsuit said she responded by telling him he should leave. lopid 300 mg Nonetheless, surveyors offering more timely data said that Britain's housing market has finally "turned a corner", reporting that rising prices and activity are no longer confined to the South East but are seen across the whole of the UK. olanzapine high abuse Among the witnesses prosecutors intend to call with Pistorius goes on trial next March are his uncle Arnold, sister Aimee and brother Carl, as well as his neighbors in the upscale gated community in Pretoria where Steenkamp was killed on Valentine's Day. buy permethrin cream online *A Canadian National Rail train carrying crude oiland liquefied petroleum gas derailed and caught fire in WesternCanada on Saturday, in an accident that brought back memories ofa deadly crash in Quebec this summer.
odpovědět

iFpdDkBjYt
DE 06.06.17 09:40

Will I have to work on Saturdays? buy phenobarbital for cats online Once Hollister has carefully rolled her wheelchair onto the lift, it begins the job of raising her and the chair, which together weigh some 470 pounds. The device was designed to carry more weight than this, but when Hollister reaches the top of the lift at more than two feet in the air, she and her chair stick out over the side. At this point, she is vulnerable to a mechanical failure, and the possible consequences are daunting. wellbutrin sr cheaper than xl Attorneys for two other convicts made similar claims. One had taken ecstasy, stripped naked and sped 80 miles an hour on Forest Ave. in Staten Island with her headlights off before killing a pedestrian. One had gotten severely drunk and, like Heidgen, driven the wrong direction on a parkway, provoking a fatal collision. order escitalopram online RTO membership and divestiture of Entergy's grid network arenecessary to resolve a civil investigation opened by theDepartment of Justice in 2010, scrutinizing its competitivepractices, according to the agency. diflucan dosage for esophageal thrush Unfortunately, this update means we have to remove previous comments from all the old articles on the site. We're not happy about this, but we know that this one trade off had to be made in order to provide you with a more robust forum to share your thoughts, opinions and ideas. 10 mg tamoxifen instead of 20 mg Mr Rafferty added: "The company can level whatever accusations it wants to at Unite and our members but we can only interpret their actions as a sign that they are determined to see strike action in an attempt to break the back of our union and run Grangemouth into the ground.
odpovědět

GyPsjWziYbUrY
Carrol 06.06.17 09:31

I'd like some euros how much does prednisone cost at walmart Nick Capodice never wanted to stop smoking: "I really loved smoking. I loved the act of it, the taste of it, everything," says the Brooklynite. After his father was diagnosed with cancer, Capodice spent three "miserable" months attempting to give up cigarettes. He didn't try vaping in hopes of quitting smoking altogether, but after a few e-cigarettes, he lost his urge for tobacco. He hasn't smoked in more than 16 months and has tapered down the amount of nicotine he's using in his e-cigarettes to zero. mifepristone misoprostol buy "There is a lot of liquidity, there are favourableconditions for a capital increase," Bernabe told the ItalianSenate in a hearing, adding such a move could be open to new andexisting investors, without specifying the amount. generic toprol Li's Hutchison Whampao Ltd has put Hong Kong'sdominant supermarket business up for sale, asking for $3-4billion. The operator of China's second-largest supermarketchain has said it is interested in ParkNShop and discussedselling non-core units to fund future acquisitions withoutmentioning specific assets. terbinafine hcl cream usage DuPont is focusing on agriculture, alternative energy andspecialty materials to offset flagging sales in its paintpigment business. The company said in July that it was exploringoptions for the paint pigment unit. cheap detox tablets "Honestly, I wouldn't take anything back," Vonn says. "I wouldn't change being married. It was good for me and I was happy for a period of time, and I learned a lot about myself."
odpovědět

ImyJwqOyuJjD
Rosendo 06.06.17 08:59

I'll send you a text requip modutab 4 mg preis Nearly 4,000 photos taken by the celebrated New Yorker will be auctioned off starting July 27 by Profiles in History. And not only are they selling the images, but the sale includes the negatives, as well as the all-important and potentially valuable copyrights. maximum dose of methotrexate for ra Shareholders of Shoppers Drug Mart will have the option toeither receive C$61.54 in cash or 1.29417 Loblaw common sharesplus 1 Canadian cent in cash for each share held. The maximumamount of cash to be paid by Loblaw will be about C$6.7 billion. dulcolax bisacodyl untuk Ann Glover, Unison's eastern regional head of local government, said: "Suspension is considered a neutral act. But the emotional impact on the individual is something that should not be underestimated. is buscopan safe during pregnancy It takes about 250 kilograms of 20 percent enriched uranium to make a nuclear bomb. The International Atomic Energy Agency reported in August that Iran already has 186 kilograms. That leaves the Iranians on the threshold of going nuclear. They are adding 3,000 new high-speed centrifuges. They need just a bit more talking, stalling, smiling and stringing along a gullible West. differin 0.1 cream What is even more galling is that it was not as if it were difficult to score. Burns did rally in the fight, of that there is no question. Judge Andre Van Grootenbruel of Belgium had it 115-113 for Beltran, an accurate depiction of the fight.
odpovědět

příspěvky 1-10 z 2467 << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>
x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©