Kdopak je otec? Určení otcovství je vždy hodně složitá věc. Říká se, že matka je jistá vždy, ale otec je nejistý. Matkou dítěte je vždy žena, která dítě porodila. Kdo je ale otcem?

určení otcovstvíStaré římské přísloví říká: „Mater semper certa, pater incertus“. V češtině to znamená: Matka je vždy jistá, otec je nejistý“. V dnešní moderní medicíně, kdy dochází k přenosu embryí a různých genetickým manipulacím, ztrácejí jistotu i ženy. Stále však platí, že žena, která dítě porodila, je jeho matkou.
Zákon o rodině (§50a) říká, že za matku se považuje žena, která dítě porodila. Tento zákon také upravuje i domněnky otcovství, to jsou pravidla, která vycházejí z obecných zkušeností a na jejich základě se pak určuje možný otec. Domněnky jsou tři a nastupují po sobě. Pokud nelze použít první, použije se druhá a pokud nelze použít první dvě, přichází na řadu třetí.

 

První domněnka otcovství
První domněnkou je, že se za otce považuje manžel matky a ten se také vždy zapíše do rodného listu, bez ohledu na to, zda je jeho biologickým otcem. To platí také v situaci, kdy se dítě narodilo ve lhůtě 300 dnů po zániku manželství (rozvod, smrt manžela). Tato domněnka může způsobovat problémy v případech, kdy žena např. v rozvodovém řízení otěhotněla s jiným mužem. Tím se matriční orgány ovšem nezabývají a za otce zapíší manžela nebo bývalého manžela. Situaci lze však řešit žalobou o popření otcovství.

 

Druhá domněnka otcovství
Pokud není možné vyplnit v rodném listě dítěte otce (např. dítě se narodilo svobodné matce nebo po uplynutí 300 denní lhůty) platí, že za otce se považuje muž, který se za otce prohlásí (se souhlasem matky). O této skutečnosti pak oba musí učinit souhlasné prohlášení u matriky nebo soudu. Pokud je jednomu z rodičů méně než 18 let, musí být souhlasné prohlášení učiněno vždy před soudem.
Souhlasným prohlášením lze určit otcovství, i když se dítě ještě nenarodilo, ale bylo již počato. To je užitečné zejména pro nastávající maminky, které se bojí, že budoucí otec dítěte bude chtít od svých povinností vycouvat (důležité je dokázat těhotenství).

 

Třetí domněnka otcovství
Pokud nelze určit otcovství ani jednou z předchozích domněnek, přichází na řadu soud, který v řádném řízení otce určí. Řízení se zahajuje na základě žaloby, kterou může podat jak matka dítěte, muž, který o sobě tvrdí, že je otcem, tak i dítě samotné (bez souhlasu své matky). Nezletilé dítě může podat žalobu jen prostřednictvím zástupce, kterého může určit soud.

 

Za otce se považuje muž, který měl s matkou pohlavní styk ne méně než 180 dnů a ne více než 300 dnů před narozením dítěte, pokud to není ze závažných důvodů vyloučeno (např. neplodnost muže) Dokazování otcovství probíhá na základě znaleckého posudku z oboru genetiky.

 

Podobná situace nastává i u umělého oplodnění. Pokud nelze určit otcovství podle manželství a ani souhlasným prohlášením matky a otce, platí, že otcem dítěte je muž, který dal souhlas k umělému oplodnění matky dítěte. To samozřejmě neplatí, pokud k oplodnění došlo jinak. Jako důkaz se předkládá lékařská dokumentace.
 

Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Čtěte aktuální články:

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek

V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky

x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©