Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se dozvíte, co je to ovulace, plodné a neplodné dny a co se při ovulaci děje.

Vkládat vlastní příběhy mohou jen přihlášení uživatelé

Milé bonellky,

rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Přihlaste se nebo se zaregistrujte a napište nám svůj příběh.

Co je to ovulace?

ovulace

Ovulace je období přibližně v polovině menstruačního cyklu, kdy dochází k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Takto uvolněné vajíčko je připraveno k oplodnění, proto je důležité mít pohlavní styl těsně před a během doby, kdy žena ovuluje.

Co se děje před ovulací?

Vajíčko je obaleno vrstvami, které obsahují tzv. folikuly. Tyto folikuly produkují hormony estrogen a progesteron, díky kterým může u ženy probíhat menstruace, těhotenství a pozitivně působí i na další orgány. Pokud jsou zásoby folikolů vyčerpány, stává se žena neplodnou a vniká klimaktérium (nebo-li přechod). Obvykle kolem 50. roku věku ženy.
Asi 40 – 90 dnů před menstruací se 10 – 20 folikolů oddělí a začnou růst a zrát. Jen jeden z těchto folikolů však roste dál, ostatní zanikají. Jestliže dozraje více folikolů, vzniká vícečetné těhotenství.
36 – 40 hodin před ovulací vajíčko dozraje a jakmile dosáhne hladina estrogenů určité výše, je spuštěna ovulace (asi po 18 hodinách).

Co se děje během ovulace?

folikulyPři ovulaci dochází k puknutí folikulu, dojde k vyplavení vajíčka, které se zachytí břišním ústím vejcovodu a pak se vajíčko pohybem řasinek posouvá směrem do dělohy. Po ovulaci z folikulu zbude blanka s výstelkou buněk, do kterých se ukládá žluté barvivo (lutein) a vytváří se žluté tělísko (corpus luteum). Toto žluté tělísko se vyvíjí v druhé polovině menstruačního cyklu a produkuje hormon progesteron.
Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělísko zaniká a dojde k menstruaci. Dojde-li k oplodnění vajíčka produkuje žluté tělísko progesteron do 3. měsíce těhotenství.
Bez ovulace se vajíčko neuvolní a žena nemůže otěhotnět. Zvýšit šanci na otěhotnění máte, pokud dobře znáte dobu své ovulace.
Plánujete-li dítě, je důležité naplánovat pohlavní styk tři a méně dnů před ovulací, vajíčka mohou být oplodněna pouze do 24 hodin, pak odumírají.

Plodné a neplodné dny

plodné dnyBěhem menstruačního cyklu jsou dny, které jsou zaručeně plodné a dny zaručeně neplodné. Menstruační cyklus začíná prvním dnem menstruace a končí posledním dnem po menstruaci. Průměrně menstruační cyklus trvá 30 dní, v některých případech 25 – 35 dní.
Plodné dny je období 3 dny před a 3 dny po ovulaci, v těchto dnech je zvýšená pravděpodobnost, že otěhotníte.
Neplodné dny jsou spolehlivě před menstruací a mnohdy těsně po menstruaci – tedy 20. den až 28. den menstruačního cyklu.

Anovulační cykly

Může se stát, že se vajíčko z vaječníku neuvolní – období, kterému říkáme anovuláční cyklus a oplodnění v tomto případě není možné. Anovulační cykly se vyskytují především v pubertě, po porodech, potratech, při vysilujících onemocněních, hormonálních poruchách, stresových situacích nebo na sklonku plodného období.

Jak zjistím plodné dny – výpočet plodných dnů

výpočet plodných dnůPokud máte pravidelná menstruační cyklus (28 denní), jsou Vaše plodné dny okolo ovulace, tedy v době, kdy se zrající vajíčko uvolní z vaječníku a posunuje se směrem k děloze. K tomu dochází 14. den cyklu. Připočítáte 3 dny před a 3 dny po a máte velmi plodné období (11. – 17. den cyklu).
Vajíčka mají omezenou dobu životnosti, proto se předpokládá, že vajíčko je schopno oplodnění pouze 12 – 14 hodin po ovulaci.

Pokud nemáte pravidelný menstruační cyklus, bude pro Vás zjištění ovulace mnohem složitější. Budete muset vzít menstruační cykly za posledních 6 měsíců nazpět a zjisti nejkratší a nejdelší menstruační cyklus. Od nejkratšího cyklu pak odečtete 20 a vyjde Vám první plodný den. Od nejdelšího cyklu pak odečtete 10 a vyjde Vám poslední plodný den.

Jak poznám ovulaci

Existuje několik způsobů, jak zjistíte Vaši ovulaci. Liší se však v přesnosti a spolehlivosti.
Velmi oblíbeným způsobem je měření bazální teploty. K tomu, abyste z teploty poznala, kdy přesně máte ovulaci, je nutné pečlivě zapisovat hodnoty bazální teploty a zjišťovat její skoky.
Stále více se v poslední době používají ovulační testy. Ovulační testy sledují hladinu hormonů, které se uvolňují s příchodem ovulace a jsou tedy velmi přesné. Navíc je to skvělá pomůcka pro ženy, které mají nepravidelný menstruační cyklus.
 

Více o tom, jak poznat ovulaci, se dozvíte v dalším díle našeho speciálu o ovulaci - Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek
RE:RE:Otazka
radka 13.12.16 13:14

dbri den ja sem se ctela zeptat je normalnii ze dvadni spinim a ak najednou nic a a mam to dostat as za ctiri dni dekuji za odpovet
odpovědět

těhotenství
Eva 28.09.16 08:07

Prosim mohu Otěhotnět gdyš mám Plodné dny.Vipočítala jsemsi a jeto 7Dnů Můžu Otěhotnit za ten tyden Děkují.
odpovědět

RE:Otazka
Markéta 09.08.13 06:14

Mohu otěhotnět 4 den při menstruaci?
odpovědět

Otazka
Petra 29.12.10 20:51

Mohu otehotnet,kdyz jsem mela nechranění pohlavni styk druhy den po zacatku menstruace?dekuji
odpovědět

Menstruace
Jana 29.06.10 13:24

Mohu otěhotnět, když jsem měla pohlavní styk první den menstruace? Děkuji
odpovědět

x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©