Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se dozvíte, jak správně rozpoznat ovulaci a jak naslouchat signálům svého těla – tedy příznakům ovulace.

Vkládat vlastní příběhy mohou jen přihlášení uživatelé

Milé bonellky,

rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Přihlaste se nebo se zaregistrujte a napište nám svůj příběh.

Příznaky ovulace

ovulaceAbyste bezpečně poznala své plodné a neplodná dny, musíte se naučit porozumět signálům Vašeho těla. Naučte se tedy naslouchat svému tělu a zvyšte šance na početí během svých neplodnějších dnů.
Během menstruačního cyklu způsobují hormony v těle ženy různé změny. Z těchto změn jsou pro Vás nejdůležitější změny v děložním hlenu a bazální tělesné teplotě (BTT).

1. Děložní hlen

V určité dny cyklu se objevuje slabý výtok z děložního hrdla. Existuje několik druhů děložních hlenů, konzistence hlenu se mění v průběhu celého menstruačního cyklu a právě konzistence je důležitá pro určení ovulace. Na začátku menstruačního cyklu není hlen prakticky žádný. Před ovulací se nejprve objeví děložní hlen hustý, hrudkovitého a poté hodně čirého vodnatého a elastického hlenu – tento hlen je považován za nejplodnější. Tento hlen se postupně vytrácí, protože klesá hladina estrogenu.

 

Co může ovlivnit děložní hlen?

Existují faktory, které mohou vzhled hlenu utajit – např. den po styku se může objevit bílý nebo čistý výtok, je to zkapalněné sperma a lehce si ho můžete zaměnit s děložním hlenem. Děložní hlen ovlivňují i léky – např. atropin, antidepresiva, dicylomin, progestageny apod.

2. Tvar a pozice děložního čípku

Zjistit ovulaci můžete i podle pozice a tvaru děložního čípku. Nejlépe čípek nahmatáte při podřepu nebo ve stoje s jednou nohou opřenou o vyšší předmět.
Po menstruaci je děložní čípek nízko položený a tvrdý, děložní branka je uzavřená. Před ovulací začíná děložní čípek měknout, posunuje se nahoru a mnohem hůře se nahmatává. Jakmile tedy začíná čípek měknout blíží se plodné dny.

3. Bazální tělesná teplota (BTT)

bazální teplotaNormální teplota u člověka se pohybuje v průměru kolem 37 °C. Tato teplota se může během dne měnit a po cvičení měnit. U ženy se navíc mění v průběhu měsíce vlivem hormonálních změn.
U běžného 28denního menstruačního cyklu s ovulací 14. den, má bazální tělesná teplota dvě fáze.

1. fáze: během menstruace a před ovulací je na své nenižší hodnotě
2. fáze: po ovulaci vzroste o 0,2 °C a zůstává vyšší až do začátku menstruace
Vzrůst teploty je tedy signálem, že začíná ovulace.

 

Bazální teplotu je nelepší měřit ihned ráno po probuzení, ještě než vylezete z postele. Při zaznamenávání teploty je důležité značit si do tabulky i nemoc, stres, úzkost – mohou mít vliv na zvýšení bazální teploty.

4. Další příznaky ovulace

K dalším příznakům ovulace patří:

  • ostrá a tupá bolest v podbřišku
  • citlivá a zvětšená prsa
  • slabé krvácení

Způsoby určení ovulace

Jedním ze způsobů, jak určit ovulaci, je podle plodných dnů. Výpočet plodných dnů jsme si popsali v prvním díle článku. Tento způsob je však mnohdy nepřesný. Dalším způsobem je měření bazální teploty nebo stanovení ovulace pomocí ovulačních testů.

1.Měření bazální teploty

měření bazální teplotyJak správně měřit bazální teplotu
Měření bazální teploty provádíme vždy ráno po probuzení a ještě v posteli, stejným teploměrem a ve stejnou hodinu. Důležité je vkládat vždy na stejné místo (pochva, ústa, konečník). Teploměr nechte vložení 3 -5 minut a pak si hodnoty zaznamenejte. Na začátku menstruačního cyklu jsou hodnoty nižší a při ovulaci vyšší. Pokud teplota nestoupá, nedojde k ovulaci.
Metoda měření bazální tělesné teploty je vhodná spíše pro ženy s pravidelným menstruačním cyklem. Doba určená k měření jsou asi 3 menstruační cykly.

V dnešní době máte na výběr moderní pomůcky, které Vám poskytnou velmi přesné údaje. Jsou velmi vhodné pro ženy s nepravidelným menstruačním cyklem.

2. Ovulační testy

ovulační testOvulační testy jsou založeny na testování přítomnosti luteinizačního hormonu (LH) v moči, který se zvedne asi 24 – 36 hodin před ovulací.
Typický ovulační test má 5 proužků na testování moči, které je nutné použít ve dnech kolem ovulace.
Máte-li pravidelný menstruační cyklus, začínáte s testováním 17 dní před začátkem menstruace. Při nepravidelném menstruačním cyklu se však může stát, že svých 5 plodných dní minete. Ovulační test tedy provádějte od 10. dne menstruačního cyklu až do ovulace, abyste si mohla den ovulace zaznamenat a příští menstruační cyklus mohla testování přizpůsobit. Spolehlivost ovulačního testu je 99%.

 

Správné použití ovulačního testu
Ovulační test byste měla provádět mezi 10. – 20. hodinou, ranní moč totiž neobsahuje příliš hormonu LH. 2 h před testováním se doporučuje vůbec nepít nebo alespoň přísun tekutin omezit. Než začnete se samotným testováním nechte moč asi 5 minut odstát.

3. Určení plodných ze slin pomocí ovulačního testeru

Ovulační tester je miniaturní mikroskop (velikost jako rtěnka), který na základě změny struktury slin určujete plodné dny. Test je velmi jednoduchý, stačí každé ráno nanést na sklíčko malé menší množství slin, nechat je zaschnout a podívat se přes mikroskop na výsledek. Spolehlivost ovulačního testeru je 99%.

Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek
těhotentví
Radka 13.04.14 14:13

Dobrý den,snažíme se o miminko,děláme vše jak nám lékař radí,včetně ovulačních dnů....při snaze o mimčo v ovulačních dnech jsem při pohlavním styku začala krvácet,ne silně,druhy den bylo krvácení slabší a pak se vytratilo.Chci se zeptat,zda jsme při styku neponičili to co se nám konečně povedlo.....nebo jestli je ovulační krvácení normální a nějak to nevadí při oplodnění.Moc děkuji za Vaší odpoěď.R.
odpovědět

RE:článek
janka 31.10.13 13:20

Souhlasím :) a k otázce níže : Lady-Q Scope je nejlepší ( podívej se např na recenze na http://www.heureka.cz/
odpovědět

článek
Dasa 31.10.13 13:18

hezký článek!
odpovědět

ovulační test
kristyna 10.03.13 15:16

Dobrý den pomůže mi ovulační test když nemám pravidelnou menstruaci? Občas mám měsíc bez menstruace. Jak mám vypočítat plodne dny? Děkuji
odpovědět

ovulační testery
Naďa 28.11.12 16:01

Ahoj, já teď přemýšlím, který ovulační test je dobrý, který si mám pořídit.... zatím mě nejvíc zaujal Lady-Q Scope, musím ještě najít nějaké recenze, ale nevíte náhodou někdo jestli je spolehlivý??
odpovědět

nikola 06.11.11 01:29

2 mesiace
odpovědět

x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©