Příznaky těhotenství Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a vždy však budoucí maminky skutečně pociťují na vlastním těle.

Příznaky těhotenství

Každá žena chce aspoň jednou zažít ten pocit dozvědět se, jestli v jejím lůně vzniká nový život. Jsou ženy, které si nejsou jisté, jestli jsou připraveny vychovávat dítě. Opakem jsou ženy, které po malém miminku neustále touží. Určitě obě skupiny bude ale zajímat, jaké příznaky se objeví, když je žena těhotná
Některé maminky nezaregistrují žádný z příznaků, které jsou níže uvedené, jiné naopak ucítí příznaky všechny a to velmi intenzivně. Ale jsou i ženy, které mají některé příznaky, ale těhotné nejsou.
 

Příznaky, které na sobě může žena pozorovat


Vynechání menstruace
V případě, že se nedostavila pravidelná menstruace, tak jde z pravidla o první náznak těhotenství. Jsou i případy, kdy se menstruace dostavila a žena byla i tak těhotná. Pokud máte podezření, že jste těhotná, ale máte menstruaci, raději se nechte prohlídnout doktorem a ten Vám s jistotou řekne, jestli jste či nejste těhotná.

Častá únava a spavost

Tělo pro růst miminka spotřebuje hodně energie, která Vám potom chybí. Proto si dopřejte hodně odpočinku, protože to děláte jak pro miminko, tak i pro sebe.

Časté močení

Čím je děloha větší, víc tlačí na močový měchýř. Tento příznak se objevuje už v prvních týdnech těhotenství.

Změny na prsou

Zvětší se citlivost a plnost prsou. Občas se objeví mravenčení nebo pálení. Na prsou se mohou objevit žilky.

Bolesti v podbřišku

Tyto bolesti jsou podobné bolestem během menstruace, způsobuje je růst vaziva, která drží dělohu. Jak děloha roste, tak se napínají i vaziva a někdy tato bolest může být velmi silná a nepříjemná.

Změny nálad a libida

Během těhotenství tělo prochází mnoha proměnami, které mohou mít vliv i na sexuální libido, velmi časté jsou i změny nálady, které to zapříčiňují hormony.

Tmavé zabarvení pokožky

Linka, která vede od stydké kosti směrem k pupíku, je u těhotných velmi častá. Dále se mohou objevit skvrny na obličeji (tváře, nos a čelo). Je to způsobené melanotropinem, který se během těhotenství vylučuje ve větším množství. Kvůli zvýšené tvorbě estrogenu, se mohou objevit takzvané pavoučí žilky. Těhotné ženy trpí více na akné.

Chuťové změny

Těhotenské chutě se objevují už na samotném počátku těhotenství. Zapříčiňují to velké hormonální změny, ke kterým během těhotenství dochází.

Nevolnost s pocitem na zvracení

Nevolnostmi trpí víc jak polovina těhotných žen, říká se ji ranní nevolnost, ale může se objevit v kteroukoliv denní dobu. Nevolnosti se objeví už na samotném počátku těhotenství a většinou do třech měsíců, zase ustoupí. Jsou i případy, kdy se nevolnost stále vrací po celou dobu těhotenství.

Citlivější čich, náhlá nechuť k některým vůním a pachům

Mnoho maminek si od první chvíle těhotenství stěžuje na změny vnímání různých pachů. Na začátku těhotenství se výrazně zvyšuje citlivost vašeho čichu, takže i věci, které vám dříve nevadily vám mohou způsobovat problémy.


Pokud máte některý z výše uvedených příznaků a máte pocit, že jste těhotná, tak na nic nečekejte a ihned si udělejte těhotenský test. Pokud je test negativní, tak si pár dní počkejte a udělejte si nový test. V případě, že i druhý test je negativní a Vy máte stále pocit, že jste těhotná, tak se objednejte u doktora na prohlídku a ten už určitě pozná, jestli jste či nejste těhotná.

 

Pokud jste těhotná, tak Vám blahopřejeme a přejeme Vám příjemně prožité těhotenství.
 
Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Čtěte aktuální články:

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek
nhDqIgAaqjcWqzdem
Amelia 28.05.17 20:25

The United States lamisil 1 cream reviews itch Orders for jet engines, subsea oil blowout preventers, andother aviation and energy products comprise large chunks of thebacklog and are widely considered to be among GE's strongestgrowth areas, drawing the most optimism from shareholders. generic fenofibrate manufacturers “I am a voice crying in the wilderness” is the opening line, but the beautiful arched opening phrase, imitated again and again from one voice to another, only sets the first few words. The phrase “in the wilderness” creeps in voice by voice around 00.44, where the idea of desolation is evoked by the slow, deliberately impoverished harmony. stacker 2 xtra diet energy shot review The former auto-lending arm of General Motors has struggledto recover from the mortgage meltdown. Last year, it put itstroubled home loan subsidiary Residential Capital LLC intobankruptcy to stanch the bleeding from bad mortgages. seroquel 25mg tablets A study published in the Journal of Agricultural and Food Chemistry found that the oils contained within cumin, responsible for its distinctive flavour, deliver a broad spectrum antibacterial activity. Other studies have pointed to its antimicrobial, antioxidant, and cholesterol lowering effects. roche xenical orlistat 120mg Columbia University School of Social Work associate professor Michael MacKenzie, study lead author, said he and his colleague's work is just part of a growing research trend that discourages spanking children in order to teach them a lesson. Despite this, spanking is still fairly common in many households.
odpovědět

IugYqhbNdBuAuVx
Duane 28.05.17 20:13

Is it convenient to talk at the moment? renova buy online uk Haws has long been the brand of choice for watering can coveters. Their attractive, classic-looking metal and plastic cans all come with a minimum life expectancy; the bestselling seven-litre Plastic Deluxe Can, pictured here, promises at least 10 years of use. The long spout ensures a constant watering pressure and the can comes with a brass 'rose' spout for light watering and a downspout for pots. It also comes in a five-litre version. fluticasone propionate spray during pregnancy signs Ortiz said he had not spoken with Dempster since Thursday's story in USA TODAY Sports, in which the Red Sox slugger was quoted as saying he did not agree with Dempster's hitting Rodriguez with a pitch. cleocin pediatric oral solution The CompStat process began in 1994 under then-Mayor Rudy Giuliani and his first police commissioner, Bill Bratton. They had an easy act to follow. The crime numbers then were incredibly high, so virtually any new, effective strategy would make whoever was sitting there look good. Even the Republican-despising City Council had to lay low, because its members knew the public was truly fed up. buy esomeprazole tablets Many Kachin businessmen, unable to compete in terms ofcapital or technology, were shut out of the industry. Non-Kachinworkers poured in from across Myanmar, looking for jobs andhoping to strike it rich. paroxetine 20mg tablets reviews The big banks cannot respond by buying one another - the waycompanies in the steel, auto and pharmaceutical industries havedone to reduce excess capacity - because regulators do not wantbanks to get any bigger, Morel said. The only real option leftfor most major banks globally is to voluntarily shrink to besufficiently profitable, he added.
odpovědět

AeismSmkmVi
Edmund 28.05.17 20:13

I have my own business order tretinoin online The government allowed Indian states that have decided tosupport foreign direct investment in retail to make a decisionon where they would allow foreign retailers to set up shop. Theearlier rule stated foreign chains can only open stores incities with a population of more than a million. buy prozac for dogs Looking across the region, like-for-like sales growth actually accelerated in the United Kingdom and exceeded more modest comp growth in most of Continental Europe in the second quarter, after seeing the opposite pattern in the first quarter. Sales to local European customers were up in the quarter. Sales to tourists have also become a meaningful factor, estimated to represent more than 1/4 of our European sales. But there were no discernible local-versus-tourist sales patterns from country-to-country from which to draw any conclusions. periactin for cats uk DIP financing in Brazil has a very short history, with arecent case being that of meatpacker Independencia SA, whichissued 261 million reais in DIP notes after filing forbankruptcy protection in 2009. The company was bought by JBS SA, the world's biggest meatpacker, in January but thebankruptcy protection process has not been concluded yet. enalapril cost at walgreens Broad dismissed Clarke with a ball he faintly edged. Clarke tried a review, perhaps in the knowledge that edges on a hot day show up less distinctly on Hot Spot, but the ploy did not work and Australia’s last review was gone. buy propecia defense gba Microsoft filed a complaint charging Google with obstructingadvertising campaigns across multiple search engines to give anunfair advantage to its highly profitable AdWords service,according to a Cade statement. AdWords is Google's main sourceof advertising dollars, which make up 95 percent of revenue.
odpovědět

ybyqvKmoPclO
Johnny 28.05.17 18:56

I like watching TV purchase bpi sports roxylean On Monday, there was no respite from the violence. A roadside bomb close to a school killed two people and wounded 11, including children, in the town of Muqdadiya, 80 km (50 miles) northeast of Baghdad, police said. It was not immediately clear who was behind the attack. amitriptyline 150 mg dose While this is almost certainly true, many in the scientific community prefer to look at mammograms in a different way. Mammograms are a lifesaving screening method, but they are not being utilized properly. But there is a way to fix that. A group of researchers at the University of Wisconsin-Madison, Georgia Institute of Technology, and Harvard Medical School have started to use risk factor models can help eliminate some of the harms associated with mammography and use it to its full potential. can you get high off methocarbamol 750 mg rnp Developers have curtailed capital spending as the U.S.Federal Reserve's widely expected tapering of bond purchases drives up global interest rates. At the same time, Beijing'srenewed crackdown on the country's bubble-prone property marketthreatens to curb demand, while some cash-starved smallerdevelopers could go bust, flooding the market with cheapproperty. cheap vytorin She says she was surprised to find that no one does something similar and admits that their habit was revealed when her husband warned a friend not to use the beaker as he was about to fill it up with lemon squash. cheap omeprazole magnesium The 32-year-old, who became the oldest women's player to clinch the top ranking when she returned to number one in February, has won more than $9 million in prize money in 2013 so far, the WTA said in a statement on their website.
odpovědět

vnisbOmmiSycSySyUkb
Alejandro 28.05.17 17:23

Would you like a receipt? buy toprol Royal Melbourne Golf Club in Australia hosted the 1998 and 2011 editions, Fancourt Hotel and Country Club Estate in South Africa staged the 2003 Cup and Royal Montreal Golf Club in Canada played host in 2007. clomid purchase online Autumn fairs take place in small towns all across the South, but I reckon ours is the only one that gets 30,000 visitors over three days, most of whom think the town is a museum. They come to see the period-authentic gunsmiths, farriers, magicians, mandolin makers, and Civil War re-enactors, among them a Fife and Drum Corps, who restage skirmishes on horseback in the farm near the Old School. fembody amazon “The heat is on. We must act,” said Ban Ki-moon, the secretary-general of the UN, while John Kerry, the US secretary of state, said the figures were “yet another wake-up call”, adding that “those who deny the science or choose excuses over action are playing with fire”. cefixime trihydrate impurities I suppose the question is: when is the right time to decide to quit? I remember drying for the first time, at my first line, in a student production of Amadeus. It was a minor role and a minor matter, but I think the shudders that helpless hesitation induced in me for months afterwards convinced me it was not a profession I should be pursuing. esomeprazole 40 mg nexium Raonic fared better in the second set and earned three breaks points but was unable to convert any of them while Nadal capitalized on the two opportunities to get the double break and secure the title after 68 minutes.
odpovědět

LjrLmsIrOm
Bryce 28.05.17 17:09

Hello good day buy cheap strattera One health center in Miami managed to enroll 68 people for subsidized coverage through Healthcare.gov. The center's staff also had to turn away 24 people who cannot obtain health coverage in Florida because its Republican-controlled Legislature has not agreed to join Obamacare's Medicaid expansion for the poor. where can i buy nolvadex online A senior manager at an asset management group said it was a mistake to paint Royal Mail as a "no-brainer" on the basis that the shares could be relied on to pay a 6pc dividend yield every year. cymbalta 60 mg dr cap Nikki Rocco, president for domestic distribution at Universal Pictures, said: "Although we started out on the low end of where we thought we would be, strong exit polls and good word-of-mouth will help it find its niche in the weeks to come." tribulus terrestris tongkat ali U.S. stocks rose on Monday after former Treasury SecretaryLawrence Summers' withdrew as a candidate for Federal Reservechairman, removing market uncertainty about a long confirmationprocess that already had plenty of opposition. The Dow Jonesindustrial average was up 0.93 percent, Standard & Poor's500 Index was up 0.80 percent, Nasdaq Composite Index was up 0.57 percent. does extagen make you bigger Surely the Reds, newly strong after pillaging the city of Pittsburgh, burning Federal Street to the ground and feeding on the Pirates' clubhouse food, were just toying with a Bucs team whose season was clearly over. But no! A.J. Burnett, his flesh visibly dying, his wounds visibly festering, returned to the mound in the top of the third, picked up the ball, and shouted, "I'M F****** HUNGRY!" After dining upon Brandon Phillips and Ryan Ludwick in that third inning, Burnett quickly realized that Cincinnati flesh tastes like Skyline Chili, and was repulsed. But he continued destroying Reds hitters, leaving behind their dessicated corpses for the Pirates' grounds crew and ball girls to consume after the game.
odpovědět

weiAlhdaEvJyCwiwA
Shelby 28.05.17 16:42

I want to make a withdrawal chloroquine phosphate tablets ip 250 mg Previously, a drop in testosterone production might have been suspected as the culprit when middle-aged men experienced reduced sex drive, but researchers said a decline in estrogen may be part of the problem. lubedia dennis So no, it's unlikely that Russia's plan for Syria's chemical weapons will work. But even if there is a small chance that it could destroy a fraction of Assad's chemical weapons capabilities, then it must be given a chance. market viagra But Moritz suggested they try something else first: a new fertility monitor called DuoFertility. The slim, walnut-sized gadget is worn like a patch under the armpit and takes body temperature measurements up to 20,000 times a day, pinpointing with striking accuracy the exact days of the month a woman is most likely to conceive. order cheap lisinopril If there was any doubt that John Mayer and Katy Perry rekindled their romance, Mayer made his feelings for the "Firework" singer public when he dedicated a song to her during his tour-opening show this past weekend. zyprexa bipolar The Eurozone is an artifical construct based on wishful thinking and deception. The sorcerers’ apprentices who conceived it know that is has already failed, but they keep pretending they can somehow save it by trying different experiments.
odpovědět

oQstdFgobdginT
Brooks 28.05.17 16:39

Could I borrow your phone, please? bactrim 480 mg ulotka The poll surveyed 2,027 adults and revealed that eight in 10 Americans eat fast food monthly and almost half said they eat fast food weekly. Only 4 percent claimed they never eat at fast-food restaurants. alli best price Concerns that the United States will hit the $16.7 trillionU.S. debt ceiling on Oct. 17 have weighed on markets since thebeginning of the month, when political deadlock began a partialshutdown of the federal government. what is in motrin 800 mg nfe Lebanese officials have been shuttling between Syria and Turkey to try to mediate the Shiite hostages' release. In January, rebels freed 48 Iranians in exchange for more than 2,000 prisoners held by Syrian authorities. priligy 30 mg etkisi But he gave no details, more than 12 hours after the incident, which revived memories of explosions on the Russian nuclear-attack submarine Kursk in the Barents Sea in 2000. Its entire crew of 118 died. where can i purchase nexium Two previous studies reported that the correlation betweenheight and any type of cancer was stronger among women who hadnever smoked, but Kabat and his colleagues found the correlationdid not differ by smoking level. (Editing by Nancy Lapid, Michele Gershberg and Vicki Allen)
odpovědět

gDoNngBbZu
Shayne 28.05.17 16:02

It's funny goodluck buy accutane online cheap Ms Abedin then took to the podium and said: "Our marriage, like many others, has had its ups and its downs. It took a lot of work and a whole lot of therapy to get to a place where I could forgive Anthony." vydox gnc The meeting, which takes place on March 11, will include feature displays and short talks about dementia research. It will coincide with the opening day of the charity's 2013 conference, which will see dementia experts from all over the world travelling to Belfast to discuss their latest findings. magna rx fda At the end of the meeting, House Minority Leader Nancy Pelosi presented the president with a dark chocolate birthday cake covered by a presidential seal made of frosting, joking that the “Secret Service said no candles,” according to an aide in the room. buspar 10 mg one a day If the coalition of businesses, health care providers,consumer advocates and labor unions gets the signatures, theproposal goes before the legislature. If lawmakers do notapprove or take no action after four months, supporters cancirculate another petition to get the issue before voters on theNovember 2014 ballot. discount pharmacy in adelaide Hundreds of protesters from the Popular Front for the Liberation of Palestine (PFLP) staged a rally against the resumption of peace talks, clashing with police in the West Bank city of Ramallah, the seat of Abbas's Palestinian Authority.
odpovědět

kpeLbpoywx
Eldon 28.05.17 16:02

this post is fantastic avanafil free trial Schettino is the only person on trial after four crewmembers and an official of the ship's operator, Costa Cruises,were sentenced to terms of up to 34 months in prison afterpleading guilty last year. vydox trial phone number Could that sexy underwire bra cause breast cancer? What about that frozen yogurt you just ordered? Or hormone therapy? And how would you know if you had the disease until it was too late anyway? Don't some studies show that examining your breasts and getting mammograms are useless? doxepin uptodate OAKLAND -- In three postseason starts against the Oakland Athletics the last two years, Justin Verlander has allowed one run in 23 innings while striking out 33, making him an easy choice for Detroit Tigers manager Jim Leyland as his starter for Thursday night's Game 5 of the American League Division Series. buy prednisone online for humans Charles Alessi, chair of the National Association of Primary Care, which represents many PMS practices, said that additional payments were justified for those practices that did more for their patients. methocarbamol dosage 750 mg sirve Satin worked a seven-pitch walk off Cole Hamels (4-12) to load the bases for Juan Lagares, who came through with a bloop single to right to put the Mets up 2-1. Anthony Recker hustled down the line in the next at-bat and beat out a double-play ball, giving Wheeler a 3-1 cushion.
odpovědět

příspěvky 1-10 z 2054 << < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>
x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©