![]() |
Pro někoho je soužití psa a dítěte samozřejmostí. Jiný se tomu brání zuby nehty. Jaká pravidla dodržovat, když je chceme mít doma oba dva? Máme tu deset dobrých rad. |
Dítě chce psa – 10 dobrých rad
Pro někoho je soužití psa a dítěte samozřejmostí. Jiný se tomu brání zuby nehty. Jaká pravidla dodržovat, když je chceme mít doma oba dva?
Může ho přece pokousat!
Nejčastější argument, proč si mnoho rodičů psa k dětem nepořídí nebo psa po narození potomka nastěhují například k babičce. Není to vždy nutné. Když se rozhodnete pro soužití s pejskem, musíte dodržovat určitá pravidla bezpečnosti. Nabízíme vám hned deset dobrých rad:
- V ideálním případě by se pes měl potkávat s dětmi už jako štěně.
- Jakmile se děťátko dostane do rodiny, je dobré psa občas odměnit (pochvalou či pamlskem) v přítomnosti dítěte. Pokud byste psa před miminkem zavírala nebo byste na něj v přítomnosti miminka křičela, riskujete, že pes začne vnímat nováčka v rodině negativně.
- Pes by měl být ovladatelný, a bez problémů zvládat základní příkazy (tj. sedni, lehni, k noze atd.)
- Nikdy si k dětem neberte pejska s nejasnou minulostí (z útulku) – Může mít negativní zkušenosti s lidmi a nečekaně zaútočit.
- Malé děti si se psem mají hrát vždy pouze za přítomnosti a dozoru dospělého
- Udržujte hierarchii – Pes se automaticky zařadí na své místo ve vaší smečce. Dítě většinou zařadí na příčku „pod sebe“. Nenechávejte malé děti, aby psovi dávaly povely, mohlo by ho to popudit.
- Naučte psa, aby lidem nekradl z ruky jídlo a netahal hračky. Cvičení je zvlášť účinné tehdy, když jsou u vás na návštěvě děti, protože se pes může naučit nekrást později jídlo a hračky vašemu dítěti.
- Děti nikdy nesmějí psa trápit – a to ani tehdy, když ho zlobí za účelem hry. Pro malou holčičku může být legrace, když pejska tahá jak kočka koťata, obléká ho do šatiček a vozí v kočárku. Nedivte se, že to pes devětkrát přetrpí a po desáté kousne.
- Běžná péče o zdraví psa, obzvlášť odčervování a kontrola ostatních parazitů, by měla být naprostou samozřejmostí a rutinní součástí zodpovědného vztahu ke zvířeti.
- K dětem vždy volte pejska »dobrosrdečného plemene«. Podle belgických chovatelů psů jsou to tato plemena:
Labradorský retrívr
Labradorský retrívr je povahou veselý a živý pes, který je velice horlivým milovníkem vody a je také proslulý svým vynikajícím čichem. Většina labradorů má neustálou chuť k jídlu, je na majiteli, aby uhlídal jeho váhu - tloušťka ničí jeho klouby a zkracuje mu život. Jinak je poslušný, od přírody vlídný a přátelský, bez známek útočnosti. Prostě vhodný do rodiny i k dětem.
Zlatý retrívr
V současné době nejoblíbenější ze všech psích plemen je zlatý retrívr, který je ideálním rodinným společníkem. Je to velmi inteligentní, velmi temperamentní, rychlý, přizpůsobivý, snášenlivý, svérázný, veselý, přátelský, ostražitý, bystrý, vytrvalý, učenlivý, ale také tvrdohlavý a samostatný pes sportovně i společensky založený. V rodině je zlatý retrívr velmi přítulný a miluje děti.
Jezevčík
Jezevčíci jsou známí schopností získat si srdce lidí. Chovají se ve třech velikostních rázech (králičí, trpasličí a standardní) a s trojí délkou srsti (hladkosrstí, dlouhosrstí a drsnosrstí). Patří k loveckým plemenům, to by si měl uvědomit každý, kdo si chce jezevčíka pořídit. Krátké procházky na vodítku mu ke spokojenému životu rozhodně nestačí. Jsou ideálním psím plemenem do rodiny. Povaha jezevčíka je velmi přátelská, bez známek agrese. Jezevčík vychází dobře s ostatními psy.
Boxer
Mezi další oblíbené psí plemena patří také německý boxer. Je to velmi temperamentní, ale k lidem přátelský pes, který potřebuje důslednou výchovu. I přes svůj doposud bojovný charakter se hodí nejen jako výborný služební pes, ale také jako mazlíček celé rodiny.
Výcvik je hra
Nikdy není na škodu, když se věnujete výcviku psa, zejména u větších plemen. Aby váš čtyřnohý kamarád byl pohodový a „nezlobil“, potřebuje vybít energii, vyběhat se. To se mu na cvičáku podaří dokonale. Ani malým plemenům nicméně nestačí, když je vezmete třikrát denně vyvenčit.
Pozor na jídlo
Děti a venčení psa
- Tablet pro děti – proč ho dítěti (ne)pořídit? A kdy?
- Domácí mazlíček pro děti
- Velikonoční vajíčka bez chemie – barvené přírodními odstíny
- Předškolák
- O exotické cizí jazyky je stále větší zájem
Diskuze
Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.
Vložit nový příspěvek
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci
V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>
Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny
V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>
Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova
Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>
Těhotenská průkazka
Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>
Jak vybrat jméno pro dítě
Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>
Těhotenství týden po týdnu IV.
Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>
Těhotenství týden po týdnu III.
Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>
Těhotenství týden po týdnu II.
Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>
Těhotenství týden po týdnu I.
Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>
Jsou strie Vaší noční můrou?
Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>
Lékařská vyšetření v těhotenství
Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>
Příznaky těhotenství
Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>
Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)
Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>
Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)
Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>
První trimestr (0 - 84. den těhotenství)
První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>