Tablet pro děti – proč ho dítěti (ne)pořídit? A kdy? Názory na tablet v dětských rukou jsou rozporuplné. Někteří rodiče při pohledu na dítě s tabletem v ruce lamentují. Pro druhé je tablet skvělou vzdělávací pomůckou a moderní hračkou v jednom. Pořizovat malým dětem tablet? A pokud ano, kdy je správná doba?

Děti vs. tablet: Strana PRO

Dítě s tabletem

Je nová doba, nové trendy a to platí i o hračkách. Je logické, že se věci, učební pomůcky a hračky posouvají kupředu. A co že je to zrovna tablet? Tablety otevírají dětem dveře do nového světa a napomáhají dětskému rozvoji. Děti díky tabletu objevují nové věci, učí se a snáze přivykají novým technologiím, učí se postřehu a logice.

 

Z didaktického pohledu jsou tablety skvělou pomůckou, která dítě zdokonaluje mnohem víc než obyčejná hračka. Nejlevnější tablety navíc seženete kolem 1 500 Kč (k roku 2014), což je srovnatelné s dnešními produkty z hračkářství.

Děti vs. tablet: Strana PROTI

Děti by si měly hrát s pastelkami, autíčky a panenkami!“ zní ze strany, která se proti tabletům bouří. Často se odvolávají právě na to, že za svých mladých let také nic takového nepoužívali a na rozumu jim to neubralo. Za těmito názory často stojí generační rozdíl a neochota přijímat skutečnost, že svět a trendy se neustále mění. Jen zavzpomínejte. V dobách, kdy přišly na svět skládačky a stavebnice se z mnoha stran také ozývalo, že tehdejší rodiče v dětství takové hračky neměli.

 

Dalším významným argumentem je to, že se rodiče a dítě díky tabletu vzájemně odcizují. Dítě ztrácí sociální kontakt se svým okolím, protože raději hraje hry na tabletu místo toho, aby si hrálo se svými vrstevníky venku. Někteří rodiče se dokonce nechávají slyšet, že dítěti vkládají do rukou tablet, aby si od něj chvíli odpočinuli a dítě zabavili. Tak by to přece být nemělo! Nebo ano?

Kdy dítěti tablet pořídit?

Věk dětí s tabletem se stále snižuje. Jde o individuální záležitost a ani odborníci se nemohou shodnout na přesném určení věku, kdy už je tablet pro dítě vhodný. Záleží tak na rodičích, kdy uznají za vhodné, že je na čase tablet pro dítě pořídit. Dnes už není výjimkou vidět 3leté dítě, které umí tablet ovládat lépe než kdejaký dospělý. Scénář bývá obvykle stejný. Dítě se s tabletem seznámí u svých rodičů. Ti mu jej zpočátku půjčí, nainstalují na něj nějakou tu aplikaci nebo hru. Nakonec ale s tabletem tráví více času dítě a tak se rodiče rozhodují o koupi tabletu přímo pro dítě. Je to tak ale správně?

 

Dětský tabletStejně jako u ostatních věcí platí staré známé pořekadlo „všeho s mírou“. Pokud si dítě hraje s tabletem jednou za čas a jeho užívání se vám podaří udržet na uzdě, není na tabletu nic špatného. Rozhodně by to však nemělo dopadat tak, že mu ho koupíte jen proto, abyste od něj měla kousek klidu s tím, že se na pár hodin zabaví. Pokud u něj bude dítě sedět od rána do večera, něco je přece špatně!

 

Kompromis je tedy možné hledat v půjčování tabletu dítěti. Vše však musíte udržet v rozumné míře a musíte se dítěti naučit říkat jasné NE.

Vzdělávací hry a aplikace na tablet

Jak spojit vzdělání se zábavou pro děti? Na internetu jsou dostupné aplikace pro tablety, které pomáhají dětem v jejich rozvoji.

Typy aplikací pro rozvoj dítěte:

  • Dítě a tabletAplikace pro zdokonalování dětské mluvy – jednoduché hry, při nichž zvířátka a jiné potvůrky vyžadují, aby dítě opakovalo mluvená slova.
  • Písmenkové aplikace – hry s písmenky s cílem učit děti číst. Aplikace jsou často mluvené a naprogramované k tomu, dítě za správné odpovědi chválit.
  • Aplikace k rozpoznání věcí - dítě se při nich učí poznávat rostliny, barvy, zaměstnání, a jiné věci. Aplikace je z nich sama zkouší nebo je zpracovaná ve formě pexesa, které zároveň trénuje a rozvíjí paměť dítěte. Dětem se rozšiřují znalosti i slovní zásoba.
  • Dětské logické hry – ke stažení jsou hry, které jsou určené dětem od 3 let a jsou schopné rozvíjet logické myšlení vašeho dítěte.

 Jak to vidíte vy? Koupila jste svému dítěti tablet? Nebo o koupi tabletu uvažujete?

Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Čtěte aktuální články:

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek
Názor IT
Stefan Polgari 06.03.17 22:35

Môj krátky názor z pohľadu IT-čkára :) http://www.polgari.sk/nazor-it-ckara-displeje-do-ruk-deti-nepatria/
odpovědět

Tablet ano
pepino 05.02.15 11:23

nám tablet jednoznačně pomohl! máme dceru s poruchou řeči a tablet ji hodně pomáhá! skvělá aplikace je třeba Mluvídek https://play.google.com/store/apps/details?id=com.talkiebear.mluvidek
odpovědět

x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©