Máte strach z kojenecké koliky? Máte doma novorozence a bojíte, že bude mít koliku? Máme pro Vás informace, jak můžete snížit riziko vzniku koliky, co kolika je, jaké jsou její příznaky a co máte dělat v případě, že Váš největší poklad už koliku má.

kolika, dětská kolika, kojenecká kolika, miminkoKojenecké koliky 

Každá maminka jistě zná večerní neutišitelný pláč svého miminka. Pokud tento pronikavý pláč ale trvá déle než tři hodiny denně a více než tři dny po sobě, je téměř jisté, že jde o kojeneckou koliku a lékařská pomoc je nevyhnutelná.
 

Jaké jsou příznaky

Úporné bolesti bříška novorozenců a kojenců napínání svalů, nápadné ohýbánía přitahování nožiček k bříšku, někdy až zrudnutí v obličeji doprovázené únikem plynů, záchvaty neutišitelného křiku a neklidu, zhoršené mnohdy spolykáním velkého množství vzduchu, který se může následně také podílet na vzniku symptomů provázející koliky, představuje pro rodiče dramatickou a stresující situaci.

Koliky se u miminek mohou vyskytovat už od dvou týdnů až do pátého měsíce věku bez rozdílu pohlaví. Avšak větší pravděpodobnost je u těch miminek, kde kolika postihla už staršího sourozence. Tyto děti jsou pak ke kolikám a různým alergickým nemocem v pozdějším věku náchylnější.
 

Příčina koliky

Bohužel přesná příčina není dosud známá přestože se vědci tímto problémem zabývají. Vyskytují se u dětí, které maminky poctivě kojí i u dětí na umělé výživě. Vzácnou příčinou pak může být alergie na bílkovinu z kravského mléka. Časné zavádění tuhé stravy, nesprávná technika krmení nebo nedostatečné odříhnutí po jídle se také může podílet na vzniku kojeneckých kolik. Koliky, doprovázené průjmy a zvracením, mohou být vyvolány také přestupem některých antidepresiv z mateřského mléka kojících matek. Psychická nerovnováha rodičů ve vztahu k rozvoji kojeneckých kolik byla předmětem řady studií. Další příčiny je pak možno hledat v nezkušenosti rodičů nebo neúplnosti rodin.
 

Jak minimalizovat problémy

Pro většinu rodičů je hrozná pouze diagnoza jejich miminka v latinském jazyce, který lékaři běžně používají. Proto je dobré, aby vám lékař podrobně vysvětlil, o jakou nemoc se jedná a vysvětlil jak se léčí a jaký bude přibližný průběh nemoci.

Důležité je včasné krmení miminka a také zásady správného ošetřování. Byla zkoušena i uklidňující hudba společně se zvýšenou pozorností rodičů zahrnující kontakt očí, mluvení, doteky, hra, procházky, to může být v některých případech účinné a nikdy neuškodí.
 

Laktobacillus

Velkou roli u novorozeneckých a dětských kolik hraje nerovnováha složení střevní mikroflóry a nízký počet laktobacilů. Střevní mikroflóra je důležitá pro dozrávání imunitního systému, má velkou metabolickou aktivitu a během života se mění. Laktobacillus přispívá k celkovému zdraví, podporuje fyziologické funkce střeva včetně tvorby ochranné bariéry proti patogenním střevním mikroorganismům.

Složení střevní mikroflóry je významně ovlivňováno způsobem výživy.
U novorozenců, kteří jsou výlučně kojeni, je střevní mikroflóra složena z devadesáti procent z bifidobakterií a laktobacilů. Převaha bifidobakterií je způsobena látkami, které jsou obsaženy v mateřském mléku a příznivě působí na růst bifidobakterií a laktobacilů. Tento bifidogenní faktor je v mateřském mléku tvořen převážně oligosacharidy odvozenými od laktózy a glykoproteiny. Osídlení pokračuje během prvních dnů a týdnů, stabilizuje se během výlučného kojení do odstavení a zavedení příkrmů nebo použití přípravků kojenecké mléčné výživy. U dětí uměle živených se vyvíjí mnohem pestřejší střevní mikroflóra, která obsahuje vedle bifidobakterií bakteroidy, enterobakterie, enterokoky a klostridia. Dospělý typ střevní mikroflóry je dosažen ve věku jednoho až dvou let.
 

Léčba

Ovlivnění kojeneckých kolik se předpokládá také podáváním prebiotik (Probiotika jsou živé mikroorganizmy převážně lidského původu) mezi které patří oligosacharidy (např. inulin), různé druhy vlákniny, pektiny, xylany a celulóza. Dnes je možné pomoci umělého osídlování zažívacího traktu novorozence „přátelskými“ živými Lactobacily podáním doporučených léků.

 

Rády byste se podělily s ostatními současnými nebo budoucími maminkami o různé novinky, zajímavosti, rady a zkušenosti? Napište nám svůj příběh hned teď a my jej zařadíme mezi ostatní články.
Čtěte aktuální články:

Diskuze

Příspěvky, které obsahují reklamu nebo nevhodný obsah, budou vymazány.


Vložit nový příspěvek
Kolika a ColiPrev
Lada 20.03.16 22:04

Já si myslím, že by se měla příčina koliky a nejen její následky v podobě bolestí bříška a prdíků. Proto jsme sáhly po kapkách ColiPrev. Jsou slaďoučké, přírodní a mohou se už od narození, takže za nás rozhodně palec nahoru!
odpovědět

RE:RE:Kolika
Risula 17.12.15 10:02

Taky jsme dostali doporučení na Espumisan ještě v porodnici, takže jsem pak u mladšího neváhala, i když jsem rodila jinde. Espumisan při pravidelném braní fungoval rychle a účinně.
odpovědět

RE:Anička
Dadlenka 26.11.15 10:43

To je pravda, pravidelnost je důležitá. Nám naštěstí poradily už sestřičky v porodnici, takže jsem začala dávat Espumisan hned, jak jsme se vrátili domů a dávala ho až asi do pěti měsíců preventivně. Před každým kojením. A prdíky nás netrápily.
odpovědět

Bříško
Věra 25.11.15 10:08

Nám doktorka ukázala, jak masírovat bříško a poradila i jak syna chovat, aby bříško bylo povolené. Dávali jsme Espumisan a já pila fenyklový čaj a opravdu se to každým dnem lepšilo. Jen to chce (pokud to jen trochu jde) zachovat klid a třeba i zapojit manžela.
odpovědět

RE:RE:RE:kolika nás vystrašila
Zorka 15.10.15 17:20

Přesně tak,Espumisan stojí necelou stovku a funguje perfektně...mám s ním opravdu dobrou zkušenost,oproti drahým probiotickým kapičkám,které nám tak dobře nefungovaly :o( a to jsem na ně tolik sázela.....jo holt vždycky neplatí,....,,dražší,je lepší,,!!!!!
odpovědět

RE:RE:kolika nás vystrašila
Pája 29.09.15 08:41

No, Espumisan je oproti probiotikům opravdu "za hubičku". My jsme také Espumisan používali při kojení a bříško se postupně zklidňovalo. Dobré byly i masáže bříška nebo přitahování nožiček.
odpovědět

RE:kolika nás vystrašila
Inka 15.09.15 12:57

I já jsem se těšila z toho,že jsem si domů přinesla mrňouska...s manželem jsme vůbec netušili co nás za pár dní čeká...mrňousek řval a řval a by l k neutišení,kroutil se a bylo vidět,že ho to bříško opravdu bolí....cvičili jsme,masírovali,...a nakonec jsme koupili Espumisan,asi třetí den už bylo vidět ohromné zlepšení...musím uznat,že za tu necelou stovku co kapičky stojí,opravdu dobře zabírají...
odpovědět

kolika nás vystrašila
Olinka 09.09.15 09:58

Musím přiznat, že kolika nás vystrašila...dcerka plakala i několik hodin a byla rudá...pomohla až teplá koupel...pak jsme nasadili Espumisan před každým kojením a den ode dne to bylo lepší. Nedám na něj dopustit!
odpovědět

Espumisan x probiotika
Kiki 28.07.15 08:30

Nám doktorka poradila, ať zkusím nejdřív Espumisan (je totiž o dost levnější) a kdyby nezabral, ať přidám ještě probiotika...A Espumisan zabral! Davali jsme pravidelně před každým kojením a asi po 3-4 dnech se to začlo lepšit. Přidali jsme i přitahování nožičkama a prdíme vostošest :-D
odpovědět

Anička
Anička 17.07.15 09:41

Jsem spokojená taky s kapičkami Espumisan,nejprve jsem ale dělala špatně to,že jsem kapala jen občas při potížích...dr. mě ale upozornila,když potíže přetrvávaly,že se musí kapat PRAVIDELNĚ před každým kojením...a teď už mohu jen doporučit!!!
odpovědět

příspěvky 1-10 z 41 << < 1 2 3 4 5 > >>
x
NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Speciál o ovulaci: Jak poznám ovulaci

V druhém díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Speciál o ovulaci: Co je to ovulace a plodné dny

V prvním díle našeho speciálu o ovulaci se... více zde >>

Těhotenská průkazka: zkratky a cizí slova

Nevyznáte se ve všech těch cizích slovech a... více zde >>

Těhotenská průkazka

Těhotenská průkazka je nejdůležitější doklad... více zde >>

Jak vybrat jméno pro dítě

Už jako malá jste snila o tom, jaké jméno dáte... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu IV.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu III.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu II.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Těhotenství týden po týdnu I.

Jste těhotná a velice Vás zajímá vývoj miminka... více zde >>

Jsou strie Vaší noční můrou?

Bojíte se že Vám vzniknou strie nebo je už... více zde >>

Lékařská vyšetření v těhotenství

Během těhotenství Vás čeká mnoho zdravotních... více zde >>

Příznaky těhotenství

Příznaků těhotenství je celá řada. Ne všechny a... více zde >>

Třetí trimest (169 - 266.den těhotenství)

Třetí těhotenský trimestr je už aji ten... více zde >>

Druhý trimest (85 - 168.den těhotenství)

Tato fáze bývá považována za nejpříjemnější... více zde >>

První trimestr (0 - 84. den těhotenství)

První období těhotenství z pohledu miminka. více zde >>

V košíku je
0 produktů za 0 Kc koupit
Tipy ze shopu

nejprodavanejsi

Bonella
FORTE

krém pro prevenci strií
Cena: 172 Kč Hyalgel forte
-

nejprodavanejsi

Mega LECITIN


Cena: 121 Kč
MegaLECITIN
-
Silvita s.r.o. | vytvořila společnost Best One Service s.r.o., autorem obsahu je Best One Service s.r.o. Copyright ©